Všichni tři přijeli z Ameriky a jednalo se o profesionální jezdce u nás zatím ne moc známé sportovní disciplíny zvané WAKEBOARDING. Tahle exhibice měla jedno velké prvenství, protože se poprvé wakeboardovalo přímo v historickém centru města (obvyklejším terénem jsou vodní plochy jako přehrady a jezera).
Co je to wakeboarding? Je to poměrně nový extrémní adrenalinový sport, kterému přicházejí na chuť nejenom létem znudění snowboarďáci, ale i skejťáci, „bývalí“ vodní lyžaři a další nadšenci. Vznikl v Americe (kde jinde) asi před 15 lety, když se tamní surfaři rozhodli pomocí džípu a tažného lana originálně řešit protivné bezvětří. Asi před dvěma lety pak wakeboarding vykrystalizoval do současné podoby – tj. jezdec je vázáním připnut ke speciálnímu prknu, nechává se táhnout motorovým člunem (případně vlekem) a provádí různé triky, otočky, salta a skoky. Aby si wakeboarďák pořádně zařádil, musí být člun opravdu silný (250 až 400 koní) a musí dělat správnou vlnu. Pokud není k dispozici speciální člun, dobře poslouží i tažný člun pro vodní lyžaře, ten však musí nést 750 až 1200 kilogramů zátěže (jinak dostatečně nevlní vodu). Největší rozkvět zažívá wakeboarding v USA, ale hodně příznivců má také například v Holandsku, Belgii, Německu a Rakousku.

U nás se tento sport začal víc rozvíjet asi před šesti lety a čtyři roky už se u nás jezdí mistrovství republiky. Letos se jedou tři závody soutěže Lucky Wakebording Cup, z nichž první je už tuto sobotu (29. července) na Máchově jezeře, další 12. srpna na Džbánu a třetí 2. září na Slapech – Nové Rabyni. Na závodech se představí více než třicet registrovaných českých jezdců a jezdkyň, ale jinak se wakeboardingu u nás (i přes jeho docela velkou finanční náročnost) věnuje už několik set lidí a každou chvíli přibývají další, kteří chtějí krotit vodu. Zatím tak mohou v České republice činit na 12 místech, kde byl wakeboarding povolen, ale stále se hledají další vhodné lokality. Bohužel, ne vždycky jsou „domorodci“ novému sportu nakloněni (nic nového pod sluncem v těchto krajích…) a dokonce neváhají volat úřady a policii do boje se „zpovykanými a zazobanými chuligány na prkně“.

Pravda wakeboarding není zrovna levný sport. Ale řekněte, který dneska je? Na kolik tedy přijde základní vybavení? Nepočítáme-li člun, který (má-li být opravdu dobrý) stojí okolo 30 000 USD, pak si musíte našetřit na prkno (cca 15 000 Kč), vázání (10 000 Kč), neoprén (10 000 Kč), vestu (3 – 8 000 Kč) a lano s hrazdičkou (5 – 7 000 Kč). Celkem tedy minimálně 43 000 Kč. Není to málo. Ale ti, kdo to zkusili, tvrdí, že to stojí za to…
Tak vzhůru na vlnu!