„Po delším pobytu na slunci potřebuje pleť především vlhkost a ochlazení,“ říká kosmetička Karin Trudáková ze studia Silhouette. „Pokud kůže zčervenala už během slunění, znamená to, že hrozí spálení. Ale pozor, pokud nezčervenala, není to ještě záruka toho, že se jí nic nestalo. Teprve za několik hodin nám dá vědět, zda dávku UV záření snesla či nikoli. I když jsme byli opatrní a naše pleť je v pořádku, pomohou jí krémy, pleťová mléka a masky, které uklidňují, chladí a hlavně hydratují.“ Máme-li za sebou slunečný den, pak bychom měli podle Karin pleť po opalování dobře vyčistit, nejlépe gelem z poopalovací řady nebo ze série pro citlivou pleť. Ale v žádném případě neprovádíme peeling, ani nepoužijeme pleťovou vodu s alkoholem! Po umytí naneseme lehký hydratační krém nebo zklidňující masku (nejlépe tu, co se nesmývá). Pro pleť v létě je velmi příjemná a zároveň pospěšná minerální voda z rozprašovače obohacená o klidnící látky.
„Při slunění může někdy vzniknout tzv. solární alergie v podobě silně svědících pupínků,“ varuje Karin. „V takovém případě přikládáme pouze chladivé obklady, gely s obsahem kalcia a hlavně se vyhýbáme slunci až do úplného zmizení pupínků.“

Jak můžeme sami předcházet solární alergii?
1) Zvykat kůži na slunce jen pozvolna.
2) Používat opalovací prostředky (mléka, gely, krémy) s ochranným faktorem.
3) Odolnost kůže také zvýší karotenové tablety, které bychom měli začít užívat již 3 týdny před sluněním a také v jeho průběhu. Bylo dokázáno, že karoten zvyšuje odolnost kůže a odbourává volné radikály.