Bambus trochu mate vzhledem, ačkoli by se mohlo zdát, že je to strom, ve skutečnosti jde o druh trávy. Bambus je navíc rekordmanem a má svůj zápis i v Guinessově knize rekordů jako nejrychleji rostoucí rostlina světa. Za den dokáže vyrůst až o 91 centimetrů, a částečně i proto je hojně využívanou travinou.

Vhodný pro alergiky

Neexistuje snad nic, co by se z bambusu lidé nepokusili udělat, jsou to mimo jiné hudební nástroje, jízdní kola, klávesnice a myš, nádobí, oblečení nebo automobil. My se zaměříme na bambus v koupelně, kde má mnohočetné využití od nábytku až po odličovací tampónky.

Domovinou bambusu jsou tropické pralesy (i když nejen ty), které se vyznačují vysokou vlhkostí. Bambus má tedy nejlepší předpoklady proto, aby byl vůči vlhkosti odolný, a tak se skvěle hodí do koupelny. Neulpívají na něm bakterie a ani se netvoří plísně, což je skvělá zpráva pro alergiky. Je také hodně odolný proti poškození a dlouho si zachovává svůj vzhled. Koupelně navíc dodává nádech exotiky.

Od nábytku po tampóny

Jak již bylo řečeno, z bambusu se vyrábí téměř vše. V případě koupelny jde například o nejrůznější skříňky, regály, koše, květináče, dále hřebeny, nádobky, kelímky, podložky pod mýdlo, kartáčky apod.

Z bambusového vlákna se vyrábějí rovněž ručníky s antibakteriálními vlastnostmi vhodné pro alergiky a citlivější osoby. Příměs bambusu se přidává také do některých odličovacích tampónků, které jsou pratelné, a tudíž šetří přírodu.

Bambus najdete i v kosmetických přípravcích. Obsahuje zejména sacharidy, bílkoviny, kyselinu křemičitou a hodně vitamínů a minerálů, jako je například B1, B2 a B3, vitamin C, vápník, fosfor a další. Bambus se přidává do některých pudrů, do šamponů, do laků na nehty, do řasenek a překvapivě i do parfémů.

Čtěte také:

Reklama