Foto: Nakladatelství CREW

Džundži Itó si už u nás vydobyl pevnou pozici, a to jak povídkovou sérií Spirála, tak hororem Ryby. Obě díla mají společnou značně bizarní zápletku (město posedlé spirálou, ryby vycházející na kovových nohách na souš) – realismus Itóa nezajímá, jeho mangy stojí na atmosféře nočních můr. Jeho nápady se mohou zdát na první pohled často až komické, ale když je Itó začne rozpracovávat, smích se vytrácí a nahrazuje ho děs. Je to jako sugestivní sen, ze kterého se nemůžete probudit.

A přesně tohle čeká čtenáře i v nové manze Balónky oběšenců a další hororové příběhy. Těžiště sborníku tvoří povídky vybrané samotným autorem, které Itó doplnil komentáři, texty o tom, kde se původní nápad vůbec vzal a ukázkami z náčrtníku, kam si poznamenával prvotní nápady. Častokrát je pak výsledný komiks lehce odlišný, když nápad zavedl autora trochu jinam.

Je to tedy nejen děsivá hororová jízda, ale zároveň zajímavý vhled do mistrovy tvorby

Pokud se někdo chce seznámit s Itóem či vůbec japonským hororem, toto je ideální příležitost: autor tu vysloveně překypuje nápady. Na téměř čtyři sta stránkách najdete deset skvělých povídek. Děsivých, tajemných, nepříjemných, černohumorných i nechutných. Najdete tu tajemnou desku s nepochopitelným zpěvem, tělo prolezlé dírami, hrozivou modelku, létající hlavy hledající své oběti, loutkářskou rodinu, která svou vášeň dohnala k dokonalosti, malíře a jeho destruktivní portrét, nekonečné sny v cizím světě i město posedlé tukem.

„Džundži Itó zachází s postavami s japonskou neúprosností,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW. „A jeho příběhy jsou tak bizarní, až jsou neskutečně přesvědčivé. V tomhle trochu připomíná Lovecrafta… až na to, že tady hrůza nepochází z jiných dimenzí. Vychází z toho, že se svět přestane chovat tak, jak má. Že se nebudeme moci spolehnout na realitu, na léty prověřené fungování věcí.“

 Sílu hororových příběhů podporuje i autorova elegantní, ale expresivní kresba. Do čisté kresby zachycující normální svět postupně čím dál víc pronikají podivné jevy a s nimi se mění i obličeje protagonistů. Stávají se nezdravými, propadlými, stejně děsivými jako svět kolem nich. Itóovy horory jsou hrozivé a strhující – a je na nich vidět, že autorovy vzorem není jen mystický H. P. Lovecraft, ale i tělesnem posedlý Clive Barker. V jeho příbězích se střetává neznámo a nepochopitelno s naturalisticky pojatou destrukcí těla.
Ať máte rádi horory, nebo ne, Balónky oběšenců rozhodně stojí za pozornost a za přečtení.
Ale raději ve dne.

Reklama