Byly, jsou a budou se stále do módy vracet. Velkou oblibu měly balonkové rukávy už v renesanci.
Hlavně ve střední Evropě v době módy lancknechtů. Od nich převzaly bohaté prostříhávání, pod nímž prosvítal ještě další rukáv z kontrastního materiálu.
Zpracovávaly se z velmi drahocenných látek a bohatě zdobily perlami, drahokamy a výšivkami. Byly dokonce odepínací a stávaly se klenotem šatů dam hlavně z vyšších společenských vrstev, jak můžeme vidět na obraze Lucase Cranacha... Ale i prostších měšťanek na rytinách Albrechta Dürera.
S trochou nadsázky se dá se říci, že to byla doba vyměnitelných rukávů. Tento luxus se někde musel dokonce usměrňovat oděvními zákony, a například v Řezně se měšťankám povolovaly pouzy tři kusy.
Tak to jen tak pro zajímavost.

V baroku se „balony" posunuly o trochu níže, aby daly prostor odhaleným ramenům. Dalším obdobím, kdy se balonkové rukávy opět vrátily na scénu, byl empír. Říkalo se jim pufinky a byly téměř jedinou ozdobou jednoduchých antických říz. Hlavně honosné dvorské toalety se bez balonkových rukávů neobešly.
Biedermeier zase rukávy nafoukl do obrovských rozměrů a nezřídka se stávaly terčem karikaturistů.

I dnes mají spoustu odpůrců, či spíše odpůrkyň. Bodejť by ne, všechno kulaté a nabírané přece rozšiřuje, a to nemůžeme potřebovat, že? Ale víte také, že docela zajímavě vyrovnávají proporce? Pokud máte třeba objemnější boky, ale štíhlý pas, balonky vám trochu rozšíří ramena a vaše postava bude působit vyváženěji.

Zrovna nedávno jsem takovou blůzu musela schválit kamarádce, které dělám tak trochu módní poradkyni.

Někdy máme pocit, že určitý druh oblečení není nic pro nás, a projdeme kolem bez povšimnutí.
Někdy je dobré ten pocit překonat a vyzkoušet. Za to nic nedáte a možná budete mile překvapena.