Fuchsie (Fuchsia)
Krásku původem z horských oblastí Mexika a Jižní Ameriky možná znáte jen jako pokojovou rostlinu v její klasické podobě. Fuchsií však existuje nespočet kultivarů lišících se nejen vzrůstem (keřík, stromek či liána), ale i květy. Na výběr máte z pestré škály barevných variací a tvarů, takže je v truhlíku rozhodně nepřehlédnete. Na oplátku za pastvu pro oči od vás budou vyžadovat ochranu před přímým sluncem a vyschnutím. Potřebují pravidelnou zálivku, na živiny bohatou půdu (s mírně kyselým pH) a pravidelné hnojení. Nesmíte je však přemokřit, jinak se budou potýkat s uhníváním kořenů – takže ať v podmisce nestojí voda. Nesnáší také zalévání během parného dne, přestože mohou vypadat sklesle. Počkejte se doplněním vody až na večer. Pokud máte fuchsie kde zazimovat, budou vám dělat radost i napřesrok.
Tořivka (Streptocarpus saxorum)
Převislou rostlinu původem z Afriky a Madagaskaru u nás také pěstujeme většinou jako pokojovku. V létě ji ale můžeme vysazovat i do truhlíků na stinná místa kam nemohou přímé sluneční paprsky – ideálně na východní či západní parapety a balkony. Její trubicovité květy, kterými vás bude těšit od května do října, připomínají orchideje. Aby se jí dařilo, potřebuje propustný, trochu kyselejší substrát, který čas od času nechte částečně proschnout. Má ráda teplá místa s vyšší vzdušnou vlhkostí. Jen pozor na prudký déšť, který by jí mohl poškodit listy.
Begónie (Begonia)
Evergreen původem z Jižní Ameriky a Afriky, který zdobil už okna našich prababiček. Dnes však existuje tolik kultivarů, o nichž se jim ani nesnilo – převislé, velkokvěté, roztřepené… Od malokvětých voskovek (ano, i to jsou begónie) až po speciální obrovské (až 13 cm v průměru) barevné a plné květy, jako má varieta „Picotee yellow-red“. Výhodou begónií je, že kvetou i na stinnějších místech (sluneční úpal nesnáší) a nejsou příliš náročné na pěstování. Úplně jim stačí lehký, dobře propustný humózní substrát, přihnojování a pravidelná, ale ne přehnaná zálivka. Přemokření škodí. Prospěje jim také pravidelné odstraňování odkvetlých částí. Můžete je pěstovat jen jako letničky, ale to by byla škoda. Zimu přečkají ve světlé místnosti a na jaře jimi opět můžete vyšperkovat venkovní parapety.
Lobelka (Lobelia Erinus)
Převislá rostlina s domovinou v subsaharské Africe kvete tak bohatě, až záplavou drobných kvítků překryje i své lístečky. Vznikne tak modrá, fialová, růžová či bílá koule zářící do dálky. Přestože se jí daří na slunných stanovištích, nezdráhá se dělat parádu i ve stinnějších místech. Potřebuje k tomu jen na živiny bohatou a dobře propustnou zeminu a pravidelnou zálivku. Nadměrná vlhkost však není žádoucí, mohou zahnívat kořeny. Jakmile rostliny začnou uprostřed léta stagnovat, může jim pomoci znovu obrazit jemný střih. Lobelky jsou většinou jednoletky a do další sezóny nevydrží ani při zazimování (i když existují výjimky).
Netýkavka (Impatiens)
Ančička, balzamínka nebo sultánka, jak se jí také říká, doputovala na naše balkony z tropických krajin Afriky a Asie. Nenechte se však zmást názvem, není vůbec choulostivá. Název značí jen to, že tobolky jejích semen po dozrání ochotně praskají. Pěstovat ji je hračka, nesnáší jen přímý sluneční svit, který by jí popálil listy i květy. Půdu potřebuje bohatou na živiny, dobře propustnou a stále vlhkou (ne přemokřenou), takže je ideální samozavlažovací truhlík. Pokvete i ve stínu, ale platí, že čím víc světla jí dopřejete, tím bohatší násada květů. Ty mohou být (dle kultivaru) jednoduché či plné, jednobarevné či dvoubarevné. Rostlina pak může být vzpřímená nebo převislá.
Zdroj informací: Sazenička, Rostliny, Zahradnictví Flos, Zahradnictví Spomyšl, Balkonovky
Nový komentář