Srpen. Krásné počasí. Teplo, sluníčko, sucho… A právě proto rostliny vyžadují více péče než kdykoli jindy. Udělejte si tedy na ně čas a odměnou vám budou krásné a zdravé společnice.

 

Balkon a terasa

 

Pelargonie, fuchsie a jiné balkonové květiny, které chcete uchovat přes zimu, koncem měsíce naposledy přihnojte. Poté je už dále nehnojte, aby jejich výhony stačily do zimy vyzrát a dobře přezimovaly. Všechny ostatní květiny však nadále přihnojujte, aby co nejdéle bohatě kvetly.

Výhony surfinií a petúnií nyní zkraťte. Rostliny se opět rozkošatí a nasadí více poupat.

Nyní můžete vysazovat a přesazovat mladé jehličnany a stálezelené listnaté dřeviny. Půdu udržujte po přesazení stále vlhkou.

Pokračujte v očišťování a opečovávání rostlin. Zaštipujte, zalévejte, přihnojujte a pravidelně odstraňujte nemocné a odkvetlé výhony.

Rostliny v nádobách, které mají přezimovat, během srpna přihnojujte méně než obvykle. Rostliny pak lépe přečkají zimu.

Rajčatům byste měli zejména v horkých dnech zajistit rovnoměrnou závlahu. Pokud rajčata nemají delší dobu vodu a potom je nárazově vydatně zalijete, začnou plody pukat.

Aby vám muškáty kvetly až do podzimu, musíte je dostatečně zásobovat vodou a hnojivem. Důležité je také pravidelné odstraňování odkvetlých květů.

Nyní je vhodná doba na množení trvalek. Rostlinu vyjměte z květináče a její kořenový bal se opatrně pokuste rukama roztrhnout. Oddělené rostliny ihned zasaďte.

 

Pokojové rostliny

 

Pokud vaše rostliny napadly mšice, je důležité ihned při prvních známkách napadení zasáhnout. Na rostliny se silnými stabilními výhony použijte sprchu. Při silnějším napadení je potřeba postup několikrát opakovat, v horším případě sáhnout po chemických přípravcích. U rostlin s citlivými listy se pokuste mšice odstranit ručně a rostlinu pak jemně osprchovat. Další možností je potom nasazení užitečných živočichů. Nasbírejte slunéčka sedmitečná a ta si na mšicích pochutnají.

Většinu pokojových rostlin, zejména kaktusy a sukulentní rostliny, přihnojujte jen do konce měsíce.

Pokud vaše pokojové rostliny během horkých dnů přebývají na čerstvém vzduchu, měli byste jim dopřávat i trochu stínu. Platí to zejména přes poledne.

Čím teplejší je počasí, tím více odpařují rostliny vodu svými stonky a listy. Rostliny proto denně mlžte měkkou vodou.

Abyste jemné kořeny mladých rostlinek ochránili před larvami smutnic, přikryjte zeminu v květináči drobnými oblázky. Larvy smutnic žijí ve vlhkém, humózním substrátu, dospělci už rostliny nepoškozují.

 

Příště: Září – aneb babí léto v domě

 

 

Reklama