Minulou sobotu jsme se rozhodli udělat něco pro charitu. V malé obci Zahradnice nedaleko Benešova proběhla celodenní akce spojená s přípravou zásilky s oblečením, hračkami a zdravotnickými potřebami pro děti do africké Keni...

stan

Je sobota 10.00 hodin a my právě vyrážíme do vísky Zahradnice, kterou najdete asi deset kilometrů jižně od Benešova. Výlet není bezúčelný, jedeme sem balit pomoc pro keňské děti. Projekt organizuje nadační fond Asante Kenya v čele s moderátorkou Lejlou Abbasovou, spolu s přepravní společností TNT Express Worldwide.

V zapomenutém konci Čech

Když jsme chvíli před jedenáctou odbočili na úzkou cestu k Zahradnici, uvažovali jsme, zda vůbec jedeme správně. To už nás ale přivítala cedule:

DOBRODEN PARKOVÁNÍ

Šipka pod nápisem ukazovala na kluzkou polní cestu kolem sinicemi porostlého rybníčka. Lejlo, Lejlo, zajímalo by mě, komu všemu se tady povedlo urvat podvozek... my jsme si jednou parádně škrtli.

Zaparkovali jsme na poli a vyrazili k usedlosti, ve které celá akce probíhala. Malé nádvoří okupoval hlavní stan, Balíky určené ke třídění byly rozprostřeny všude možně po okolí a ve stodole. Náklaďák, do kterého se pomoc chystala, zase obsadil hlavní únikový východ. Tak proto jsme museli parkovat v polích - jo, to je rozumné.

lej

To už ale Lejla (ještě o berlích ze svého zimního zranění) vystoupila na nakládací plošinu a společně s pražským ředitelem TNT brigádníky uvítala a začala rozdělovat úkoly.

Ještě k těm brigádníkům...

Bylo nás tu skutečně hodně, odhaduji tak šedesát hlav. A z toho dobrá dvacítka patřila někomu známému. My jsme kromě Lejly objevili Ondru Brzobohatého a Patricii Solaříkovou...

brzo

sol

...ale na akci byla i spousta dalších: Aneta Krejšíková, Monika Bagárová, Tereza Černochová, Hanka Kynychová, Iveta Lutovská, Kateřina Sedláková, Lucie Váchová a Jitka Válková, Ben Christovao, Bořek Slezáček, Filip Tomsa, Petr Vágner a tanečník Yemi A. D.

A jak balila ŽENA-IN.cz?

Vrhli jsme se na třídění mikin, které probíhalo masově ve stodole. Z jedné krabice se dělaly dvě - dospělácká a dětská. Vzhledme k tomu, že nás bylo na akci skutečně mnoho, tak hora neroztříděných beden...

bedny

...zmizela za slabou hodinku. My jsme po tu dobu stihli vytřídit okolo tří stovek textilu. Některé kousky bylo trochu nelehké určit, protože číslování je dnes u oblečení docela divoké. Ale popasovali jsme se s tím statečně.

trideni

A únava - docela slušná, hodinové přemísťování krabic z místa na místo bych přirovnal k dvaceti minutám posilovny.

U hlavního stanu se grilovalo selátko, takže jídla k posilnění bylo dost. No, škoda, že jsem vegetarián.

Ptáte se, kdo byli dva největší pracanti, kteří zvedali morálku? Hledejte je na následujících fotkách...

pejskova

kotatkova

Co říct závěrem?

Celkem tři nákladní auta, která se postupně u brány vystřídala a do kterých jsme naložili asi 55.000 lékárniček, 7.000 mikin, 2.000 pyžam, desítky dětských bot, hraček a dalšího oblečení, pastelky a sešity, vyrazí za pár dní na cestu do hamburského přístavu, odkud bude náklad směřovat lodí do keňské Mombasy. Tam si zabalenou pomoc Lejla, která dorazí letecky, převezme a s pomocí TNT Express doručí třinácti projektům, které v Keni nadační fond Asante Kenya podporuje.

nklad

„Účast byla nakonec ještě větší, než kdybychom pořádali večírek v luxusním hotelu,“ pochvalovala si po akci Lejla.

Pokud chcete i vy pomoci, věřte, že i malý finanční obnos udělá na projektech Asante Kenya zázraky. Číslo sbírkového účtu je 1211009464/5500. Více informací na www.asantekenya.org.

Čtěte také...

Reklama