Na dražbě hadrových panenek Adoptuj panenku a zachráníš život dítěte, pořádané pod záštitou organizace UNICEF, bylo získáno celkem 805 000 korun, které budou použity na očkovací vakcíny pro 1 341 dětí v rozvojových zemích. Cena jednoho kompletního očkování je asi 600 korun.

Dražba probíhala v Panteonu Národního muzea a zúčastnilo se jí množství zajímavých osobností kulturního života. Dražilo se celkem 20 panenek a Radek John, který přijal roli licitátora již podruhé, překonal svůj loňský rekord vydražené sumy takřka dvojnásobně. Vyvolávací cena jedné panenky byla 3 000 korun.

V ponuré atmosféře Panteonu zněla dramatická hudba. Panenky zavěšené od stropu a dým navodily takřka hororovou atmosféru. Hudba vygradovala, světla se rozsvítila, panenky byly půvabnými hosteskami vysvobozeny z bílého vězení a sálem poprvé zazněl podmanivý baryton Radka Johna...

Jaké panenky se dražily a za kolik byly vydraženy?

Panenka manželů Vieweghových VERONIKA TĚHOTNÁ byla vydražena za 13 000 korun.

Panenka moderátora Karla Voříška BÁRA byla vydražena za 16 000 korun

Netradiční panenka fotografa Roberta Vana ROBI byla vydražena za 75 000 korun. Na fotografii je Robert sám a dílko je vyvedeno v platině (technikou, kterou na světě dělá jen asi 20 fotografů).

Panenka rodiny Vackových NKOSI SIKELEL´I AFRIKA byla vydražena za 22 000 korun.

Panenka návrhářky Liběny Rochové SLEČNA MARTA K. byla vydražena za 51 000 korun.

Panenka herce Pavla Lišky BANÁTKA byla vydražena za 50 000 korun. Výherce dražby netradičně třikrát přihodil sám nad sebe.

Panenka herečky Uršuly Klukové SEIDY byla vydražena za 20 000 korun.

Panenka návrháře Petra Kaloudy ŠÍLENĚ SMUTNÁ byla vydražena za 27 000 korun.

Panenka herečky Jiřiny Jiráskové ŠIRMONA byla vydražena za 105 000 korun.

Panenka zpěvačky Heidy Janků TRIKOLORKA byla vydražena za 150 000 korun. Zpěvačka výherci dražby (který již vydražil panenku Banátku) zazpívala a capella dvě písničky.

Panenka režiséra Jana Hřebejka BOLEK byla vydražena za 40 000 korun.

Panenka herečky Terezy Herz BONANNÉ byla vydražena za 32 000 korun.

Panenka herce Tomáše Hanáka MADLA byla vydražena za 35 000 korun.

Panenka návrhářky Odette Fedorové ALICE byla vydražena za 35 000 korun.

Panenka manželů Eliášových ŠÍWA byla vydražena za 16 000 korun.

Panenka designéra Jana Činčery PANENKA MEZINÁRODNÍ byla vydražena za 22 000 korun.

Panenka zpěvačky Petry Černocké SNĚŽNÁ byla vydražena za 40 000 korun. I Petra výherci, respektive výherkyni dražby zazpívala.

Panenka herečky Kateřiny Brožové MODRUŠKA Z LÁDVÍ byla vydražena za 15 000 korun.

Panenka herečky Terezy Bebarové LOLA TANEČNICE byla vydražena za 22 000 korun.

Panenka zpěvačky Moniky Absolonové KLEOPATRA byla vydražena za 19 000 korun.

Po dražbě jsme se zeptali několika osobností na jejich důvody, proč se dražby účastnily.

Petra Černocká
Kromě toho, že je tahle cesta ohromě krásná, je to něco úplně jiného, než posílat peníze poštou. To dělám ohledně jednoho indického dítěte a orangutana v zoo, ale všechno je to pomoc, které se člověk účastní minimálně. Panenky mě strašně těší proto, že si stou panenkou vyhraji. Já mám ráda ruční práce.

Heidi Janků
Mám teď neuvěřitelné pocity a jsem strašně ráda, že dražba dopadla tak, jak dopadla. Škoda, že adoptivní tatínek mojí panenky odešel dřív, stačila jsem mu jen letmo podat ruku a poděkovat. Neuvěřitelný člověk.
Jinak, kromě šití panenky jezdím i po jiných charitativních akcí – je to jedna z mála věcí, které by člověk měl dělat, když může. Jednou se může octnout sám v situaci, kdy tu pomoc bude potřebovat. Dokud jsem zdravá a dokud mohu, tak si myslím, že je to taková povinnost.

Robert Vano
Já jsem hrozně rád, že takovéhle akce probíhají a jsem moc překvapený, kolik se tu dnes vybralo peněz. Myslím, že by člověk měl přispívat těm, kteří na tom nejsou dobře.

Radek John
Vůbec jsem nečekal takovou sumu a vůbec jsem to původně nechtěl dělat. Ctižádostí každého nového licitátora na téhle akci, je překonat toho předchozího. Po loňsku jsem si myslel, že to už nejde. Tady se sešlo tak úžasné publikum, že jsme byli všichni šokovaní – úžasná konstalace. Ti lidé se ukázali jako neporazitelní. Doufám, že je to pro ně úžasný pocit – cítit se neporazitelný, alespoň jednou v životě, bych přál každému člověku.
Jinak, proč pomáhám charitě? My jsme začali dělat s UNICEFEM v pořadu Na vlastní oči dělat reportáže z těch míst, kam jejich pomoc odchází. Když to člověk vidí, tak si říká, že bychom měli slíbat tu zem, po které chodíme, protože to je něco neuvěřitelného. Tady se neděje nic tak strašného, ve srovnání s těmi nebohými lidmi. Je tam třeba holka, která chodí pro vodu 13 kilometrů denně. Ta voda není pitná, ale ona nemá jinou. Když ji bude pít, bude nemocná. Po cestě ji třikrát mohou znásilnit... A to je každodenní cesta jenom pro vodu, které by se tady nikdo nedotkl. Jsme tady rozmazlení frackové a měli bychom si říct, že máme tu velkou kliku, všímat si toho, že jinde vysloveně chcípají lidé a je jim potřeba pomoc.

I my jsme si pořídili panenku, jmenuje se Buru a narodila se v září letošního roku. Jedna taková panenka se dá koupit právě za 600 korun, pokud ale sami nemáte tolik prostředků a přesto byste chtěli nějak na tento projekt přispět, můžete panenku vyrobit a odnést do nejbližší pobočky UNICEF. vaše panenka dostane rodný list a až bude prodána, přijde vám zpátky pohled o jejích nových rodičů.

BURU

Koupíte nebo koupila jste si někdy panenku UNICEF? Znáte někoho, kdo panenky pro UNICEF vyrábí?

Reklama