Potřebujete pomoc šamana? Navštívit svět dobrých a zlých duchů? Poznat tradice země s pradávnou magií a kolébkou karmy? Pak leťte na Bali!

Bali je nejznámější destinaci rozlehlé Indonézie. Je to ostrov, nalézající se na východ od Jávy. To, že je kolébkou pradávné magie způsobuje i přítomnost vysokých vulkánů, které dodávají ostrovu dramatickou tvář. I když žijeme v moderní době a Bali s ní drží krok, je stále přítomnost duchů a nadpřirozených sil v myslích místních obyvatel aktuální a živá.

Víra v duchy a nadpřirozeno se přenáší z generace na generaci. I dnešní mladí Balijci se chovají podle tradic, ke kterým je přivedli rodiče. Mají spoustu náboženských svátků, z nich nejvýznamnější a pro cizince možná nejzajímavější a nejkurióznější připadá na konec března. Má název Hari Nyepi a znamená Den Ticha. Je to den, kdy musí být celé Bali pusté a prázdné. Nikdo v tento den nesmí vycházet ven. A to platí i pro cizince. Jsou zavřené obchody, restaurace, řady, nelétají letadla. Celé Bali musí vypadat jako liduprázdné, jako by spalo.

Bali

Oslovila jsem s několika otázkami Filipa Keményho, se kterým jsem se na Bali seznámila a který mi vyprávěl mnoho věcí o životě na Bali. Poprosila jsem ho, aby nám odhalil propojení magie a normálního života na Bali.

Filipe, můžeš nám vysvětlit, čeho se týká svátek Hari Nyepi?
Bali se řídí pro potřeby mezinárodního byznysu a všeobecné integraci naším, tedy gregoriánským kalendářem. Je tu však ještě jeden, zvaný Pawukon, 210denní cyklus, kterým se na Bali řídí bohatý cyklus ceremoniálů. Posledním dnem tohoto kalendářního roku je den Ogoh-ogoh. Ceremoinál trvá dva dny.  V prvním dnu skupinky mladých lidí vytáhnou svoje dlouho připravované alegorické příšery a sochy. Je to ceremoniál, kdy se uctívají duchové na Bali, dobří, i zlí. Tyto průvody trvají od setmění  až do pozdního večera. 
Po těchto průvodech následuje nejdůležitější den, Hari Nyepi, den sebekontroly, kdy každý balijský hinduista má povinnost byt úplně ticho, po tmě a v žádném případě nesmí vycházet ven. To samé se týká turistů, bez ohledu na víru a vyznání, musí respektovat tento největší svátek na Bali. V tomto dni byste na ulici mohli vidět jen tradiční balijskou stráž - pecalang a několik sanitek, které jezdí velmi potichu a s respektem k těžkým případům. Letiště, policie, obchody, to všechno je zavřené a přísně trestané v případě porušení.

Bali

Proč se toto všechno děje a dodržuje?
Říká se a všichni tomu věří, že na Bali přicházejí v tento den zlí duchové a hledají lidi, kterým by uškodili. Když nějaké najdou, zůstanou u nich celý rok a povede se jim špatně.

Hari nyepi trvá od 6h ráno 24 hodin do 6 hodin dalšího rána, kdy už v 6.05 je znova slyšet množství motorek a jejich troubení.

Další zajímavý svátek je Den očisty, kdy se celá vesnice sejde a spolu se vydají nejprve do chrámu u vody (Tanah lot), kde očistí svojí duši, následně se vydají k velkému chrámu pod jejich sopkou, kde odevzdají oběti bohům a společně se pomodlí.

Bali

Je magie a víra v duchy na Bali a v Indonésii stále aktuální?
Magie je tu běžně používaná pro alternativní možnosti léčení nebo podnikání.  Karma jako taková pochází z Hinduizmu, no věří v ní i místní muslimové a křesťané.
V Indonésii je ateizmus ilegální. To znamená, že většina obyvatel jsou velmi přísně věřící lidé. Majorita je islám, potom hinduizmus a křesťanství. Tak obrovské množství obyvatel Indonésie dokáže vedle sebe i přes rozdílnost kultur žít vedle sebe bez problémů a ve smíru. 
Víra se projevuje i ve využití místních šamanů, sám s tím mám osobní zkušenost: Jednou byl zde na Bali v domě, o který se starám, pán, který si vymknul koleno a doktoři mu moc nepomohli. Do konce dovolené hrozilo, že nebude chodit. S místním kamarádem Sukim jsme mu navrhli možnost ošetření u místního šamana, který žije pod nejvyšší sopkou Gunung Agung. Po náročné cestě a množstvích  pochybností  jsme dorazili do jeho „ordinace“, kde jsme se spolu všichni pomodlili a odevzdali oběti bohům. Po malém, asi minutovém obřadu šaman řekl, aby se pán postavil. On to s nejistotou a pomocí berlí udělal, no pro překvapení zúčastněných uznal, že ho jakákoliv bolest přešla. Já osobně si určitě vážím místních zvyků a chovám respekt k bohům a duchům

Bali

Jak to vnímáš, když na Bali žiješ u lidí kolem sebe?
Většina lidí okolo mně jsou velmi milí a dobrosrdeční lidé, kteří jsou ochotní kdykoliv pomoci a poradit. Samozřejmě, pronikají sem i negativní vlastnosti lidí se západních kultur, to je vsak minimum v porovnání s tím, co vám dají dobří Indonézani.

Jsou některé věci, tradice, které pravidelně Balijci dodržují?
Balijci dávají oběti před svoje domovy, kanceláře, na svoje motorky a auta a k některým chrámům oběti i několikrát za den, jsou to oběti pro dobré duchy (rýže, květiny, oplatky) a i pro ty zlé (cigarety, arak, peníze), velmi důležitá je rovnováha.

Další příklady:

  • Dítě, kterému ještě nevypadl první zub, nesmí vejít do chrámu
  • Dívkám se v určitém věku zbrušují v ústech špičáky
  • Novomanželé vždy žijí u rodičů manžela
  • Každý Indonézan se kromě svých dětí musí časem starat i o své rodiče, kteří nepobírají žádné peníze od státu – nemají žádný důchod a rodina je pro ně to jediné, co mají, a jsou odkázáni na své potomky.

Bojí se černé magie? Proč?
Černá magie podle svědectví mých známých dokáže velmi velké věci, dokonce až způsobit smrt.

Chovají nějaká zvířata, která jsou spojena s magií nebo je uctívají?
Ano, u lidí, kteří mají dům a dřevěnou střechu žijí gekoni, kteří se podle legend přinášejí štěstí. Kráva je posvátné zvíře, tedy se nesmí jíst hovězí maso, mléko zakázané není, ale je dovážené z nehinduistických provincií.Bali

Co dělají, aby si nerozlobili duchy?
Přinášejí jim obětiny, respektují karmu, troubí na mostech a u chrámů.

Mají také nějaké své nadpřirozené ochranitele, které je chrání? Koho?
Je to velký a složitý systém bohů a duchů, dobrých i zlých. Často prý ale pomůže i ten zlý...

Je známé, že Balijci mají své šamany. Kdyby od tebe někdo chtěl spojení na místního šamana, poradil bys mu, kde ho najde?
Určitě by to byl pán pod sopkou Agung, který pomohl mému hostovi se zraněním. Také je tu pan Ketut, z filmu Eat, pray, love který je skutečný! Toho zase najdete v Ubudu (město v horách).

Filip KemenyDěkujeme za odpovědi na otázky sympatickému muži, se kterým jsme se s Radkem seznámili na Bali. Jmenuje se Filip Kemény a žije na Bali již 3 roky. Má místní přítelkyni, život na Bali mu natolik učaroval, že se již do Evropy nechce vrátit. Bali je prostě čarovné. Pokud byste sem někdy jeli, potřebovali pomoc, s naším doporučením ho kontaktujte filipkemeny@gmail.com nebo jeho FB strankách https://www.facebook.com/Filip.kemeny , může vám pomoci i s výlety - zde jsou jeho stránky http://www.baliguider.com/

 

Reklama