shutterstock-69411427.jpg
Foto: Shutterstock

Záznam výpravného klasického baletu natočený na jevišti Státní opery bude uveřejněn ve čtvrtek 29. dubna 2021 v 19 hodin při příležitosti oslav Mezinárodního dne tance. Sledovat ho bude možné po dalších sedm dní. Český Google bude na tento záznam během následujícího dne odkazovat také z domovské stránky vyhledávání a z domovské stránky YouTube. 

Premiéra baletu měla být původně ve Státní opeře uvedena již na jaře loňského roku, kvůli pandemii však musela být několikrát odložena. Vedení baletního souboru se nakonec rozhodlo pro online premiéru tohoto unikátního díla. Za účelem nastudování baletu přicestovala do České republiky až z Chile slavná choreografka a jedna z nejvýznamnějších primabalerín druhé poloviny 20. století Márcia Haydée, která uvedla tento titul poprvé ve Stuttgartském baletu už v roce 1987. V následujících letech jej mohli zhlédnout diváci také v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Německu. 

spici-1920x1080.jpg
Zdroj: Havas PR Prague, se souhlasem Národního divadla

Spolupráce s YouTube nám umožňuje oslovit rozsáhlé publikum nejen z České republiky, ale z celého světa, a prezentovat svou práci, která pokračuje i během pandemie. Jsme velmi vděční choreografce Márcii Haydée za její otevřenost a velkorysost, díky které si výpravnou inscenaci budou moci diváci vychutnat z bezpečí svých domovů, a zároveň získat alespoň na chvíli možnost ponořit se do nádherného pohádkového světa klasického baletu Spící krasavice,” říká Kateřina Hanáčková, mluvčí Baletu Národního divadla. 

Na YouTube sklidili úspěch i Bocelli

YouTube má více než dvě miliardy přihlášených uživatelů, kteří každý den zhlédnou více než miliardu hodin videí. Kulturní instituce z celého světa začaly během pandemie využívat YouTube jako platformu, díky které mohou zůstat v kontaktu se svými diváky. Až 70 % všech uživatelů potvrdilo, že si na YouTube pustilo online přenos některé z kulturních událostí. Největším streamovaným živým přenosem klasické hudby v historii YouTube se stalo velikonoční vystoupení zpěváka Andrey Bocelliho z prázdné Katedrály Narození Panny Marie v Miláně v dubnu loňského roku, které v jednom okamžiku souběžně sledovalo téměř 2,5 milionu diváků. 

Na jaře taktéž začal vysílat naživo přes internet poprvé ve své historii i Vatikán a hned po prvním měsíci se mu podařilo zdvojnásobit počet odběratelů. Více než 40 milionů zhlédnutí zaznamenaly vystoupení pěveckých sborů. Z tuzemských kulturních institucí se velmi dobře podařilo přenést své inscenace na YouTube například projektům kolem ostravského Divadla Mír, jejichž videa zaznamenala za poslední rok 54 milionů zhlédnutí

Zdroj informací: Národní divadlo a Havas PR Prague

Reklama