Ma Li a Zhai Xiaowei, jednoruká baletka a jednonohý tanečník. Chcete znát jejich příběh? Osobnosti, které přišly o část těla…

 

Dojemná baletní romance Ruku v ruce (viz. naše nedávná novinka) je plná emocí. Proč? Tančí ho dva invalidé: jednoruká baletka Ma Li a jednonohý baleťák Zhai Xiaowei. Ve strhujícím vystoupení Qian Shou (Ruku v ruce) čeká krásná dívka na svého milence, jejich láskyplné námluvy ale nejsou jen pouhou milostnou uměleckou vizí, zasáhnou daleko hlouběji. Jejich tanec je o tom, jak lidé překonali životní zklamání a těší se ze štěstí a z lásky. Milenci, kteří přišli o končetiny, se ocitnou na pokraji zoufalství, ale nepřijdou o svou lásku. Snaží se jeden druhého utišit, podpořit: v jednu chvíli si předávají své končetiny, v druhou se snaží znovu „vzlétnou“, ale opět upadají až na zem... A znovu, a znovu… Jako by ty vzlety a pády představovaly koloběh života a pohledy stranou, se kterými se setkává každý postižený člověk. Milenci spolu přesto odcházejí v obětí, vědí, že když půjdou dál, zvládnou veškeré nástrahy a nebezpečenství světa, jejich štěstí jim nikdo vzít nemůže.

CHOROBY A NEDUHY SLAVNÝCH
V historii i dnes se setkáváme s celou plejádou nějak postižených umělců, myslitelů, politiků...

BEDŘICH SMETANA – přišel o sluch.
JAN ŽIŽKA – přišel o obě oči.
JAROSLAV JEŽEK – před smrtí takřka neviděl.
JAN POTMĚŠIL – skončil na vozíku.
LOU FANÁNEK HAGEN – při pokusu o sebevraždu mu ujel vlak nohu.
LUDWIG VAN BEETHOVEN – přišel o sluch.
ANDREA BOCCELI – docela oslepl ve 12 letech.
VINCENT VAN GOGH – uřízl si ucho, prý pro nedostatek inspirace.
STEPHEN HAWKING – ochrnul díky ALS (amyotrofické laterární skleróze). 
NICCOLÓ PAGANINI – v posledních dvou letech života přišel o hlas.
GUY DE MAUPASSANT– skončil v blázinci.
FRIDRICH NIETZSCHE a GUSTAVE FLAUBERT – taktéž v blázinci…
HEINRICH HEINE – ochrnula mu levá polovina těla.
WINSTON CHURCHILL – přišel o paměť.
HELEN KELLEROVÁ – ohluchla i oslepla.

Jaké jsou vlastně osudy křehké Ma Li a jejího tanečního partnera? Jak přišli o své končetiny?

Ma Li
Mladá nadějná čínská balerína, která právě rozjížděla svou slibnou profesionální kariéru, přišla o ruku při autonehodě v roce 1996 – bylo jí 19 let. Přítel se s ní rozešel. Najednou si připadala jako zrůda, která přece musí být všem na obtíž…
Ma Li se pokusila o sebevraždu.
Naštěstí se jí pokus nezdařil a její vzájemná láska s rodiči jí pomohla žít dál. Bylo to těžké, ale musela se naučit, jak být bez ruky samostatná. Jsou to drobnosti, které člověku nepřijdou: psaní, vaření, praní, oblékání, česání vlasů… Musela si kvůli zranění třeba nechat zkrátit krásné dlouhé vlasy jen po ramena…
Po několika měsících, kdy bojovala sama se sebou a se svým handicapem, se rozhodla a otevřela si malé knihkupectví. Snažila se být užitečná. Snažila se i stále tančit, protože balet býval jejím životem.
Pět let po nehodě, tedy v roce 2001, vyhrála v soutěži tělesně postižených herců. To jí dalo naději na návrat.
2002 – dvacetiletý mladík Tao Li se do ní zamiloval, ale Ma Li ho od sebe odvrhla. Bála se dalšího zklamání. Tao ji stále hledal, navzdory rodičům i posměškům okolí. Nakonec ji našel jako tanečnici v pekingském baru. Ma Li a Tao se od té chvíle od sebe nedokázali rozloučit.
Dlouho byli na mizině, kvůli epidemii SARS většina divadel nepřijímala nové herce. Až v roce 2004 se mohl stát Tao Mainým agentem, do té doby neměli šanci její umění prosadit.
Jedné chladné zasněžené noci, kdy spolu čekali na autobus, Ma pocítila touhu se svou láskou tančit. Tao byl tím tancem okouzlen. Ma mu ještě mnohokrát tančila ve sněhu a Tao pochopil, že tohle bude jednou její mistrovský kus!
V září 2005 se poprvé setkali s Zhai Xiaoweiem.

Zhai Xiaowei
Byly mu 4 roky, když vylezl na traktor a spadl z něj dolů. Zhai přišel o nohu. Snad proto, že to bylo v tak raném věku, si na svůj handicap zvykl. Přijímá ho dokonce s dávkou optimismu.
Zkoušel kde co, skok do výšky, do dálky, potápění, plavání, cyklistiku… A právě v cyklistice dosáhl největšího úspěchu. Jeho trenér doufal, že by mohl získat i několik zlatých na olympijských hrách pro postižené. Z počátku nevěřil, že by mohl bez nohy tančit, ale když viděl tančit Li bez ruky, rozhodl se to vyzkoušet.

Při nácviku Qian Shou (Ruku v ruce) museli překonat rok úskalí a nesnází, jaké si nikdo nedovede představit. Pády a další pády, hodiny a dny cvičení těžkých prvků a zase pády… Ale výsledek stojí za to! V roce 2007 se stali finalisty v CCTV Dance Contese, v konkurenci 7000 tanečníků. Obsadili druhé místo, ale pro publikum se stali vítězi! Od té chvíle jsou v jednom velkém kole…

Ruku v ruce (Qian Shou), tančí: Ma Li a Zahn Xiaowei, hudba: San Bao.

Podívejte se:
Další videa s Ma Li a Zhai Xiaoweiem

Chtěla byste zažít takovou lásku? Kdyby váš partner přišel o část těla, jak byste se zachovala? Máte ve svém okolí někoho tělesně postiženého?

SOUTĚŽ SCHWAERZKOPF: Julius Zeyer

Reklama