Už několik let trpím nejen bolestivou, ale velmi silnou menstruací, která se opakuje po 25. dnech. Asi si umíte představit, co je to za peklo, když takto často trpím jako zvíře. Podle mé gynekoložky jsem tam dole zdravá, tak nevím,“ píše v jedné diskuzi o menstruaci anonymní uživatelka. Problémů s menstruací je celá řada, a pravda je, že pouze některé z vás mohou ohrožovat na životě. A rozhodně je důležité to řešit.


Foto: Shutterstock

Rozbouřené hormony

Za spoustu problémů může hormonální nerovnováha. „Když chybí v těle estrogen, nasadíme léčbu. Pacientky, ale často chtějí výsledky po měsíci. Srovnání hladiny ale přitom může trvat rok,“ přiznává gynekoložka MUDr. Šárka Veselá. Za silnou menstruaci můžeme považovat tu, při které je potřeba vyměnit tampon každou hodinu, nebo dokonce několikrát za hodinu. Existují ale i extrémy, kdy je opravdu potřeba zbystřit a rychle jednat. „Seděla jsem ve vaně a jenom to ze mě teklo. Bála jsem se, že vykrvácím, už jsem byla bledá jako stěna. Manžel vůbec nechápal, protože všechno začalo jako obvyklá menstruace. V nemocnici mi zjistili, že mi praskla cysta, o které jsem ale vůbec nevěděla. Po operaci už nikdy nebyla menstruace tak silná a bolestivá, jako dříve,“ přidává do diskuze další uživatelka.

Za silnou menstruací může stát opravdu často cysta, která by však měla být zjištěna z cytologického vyšetření, na které máte právo každý rok. Dále se pak nabízí možnost adenomyózy, kdy výstelka dělohy proroste do děložní svaloviny. Může jít i o poruchu srážlivosti krve.

Co by měl udělat gynekolog

Správný gynekolog svým pacientkám naslouchá, pokud nejste spokojené, zkuste jiného. Hledejte ho třeba podle databáze znamylekar.cz, ve které najdete i hodnocení. Je až neuvěřitelné, čeho všeho se lékaři dopouštějí. Výjimkou nejsou tací, jejichž negativní komentáře směle dohánějí pozitivní. „Chápu, že nejde o jednu z nejlepších prací na světě, koukat se celý den mezi nohy, ale když už něco dělám, tak to dělám pořádně. Když jsem se pana doktora zeptala, jestli by mi mohl udělat krevní testy, začal na mě křičet. Jindy býval strašně arogantní,“ píše uživatelka zmíněné databáze, její slova potvrzují i další pacientky gynekologa.


Foto: Shutterstock

Gynekolog na vás zkrátka nesmí křičet, nemůže být dokonce ani arogantní. Riskuje tím pouze to, že za rok nepřijdete, možná dokonce ani ten příští, právě proto, že z prohlídky udělá negativní zážitek. Vy mezitím ale můžete onemocnět. Proto raději lékaře vyměňte za toho, kterému budete důvěřovat. Správný gynekolog by vás měl v případě potíží spojených s velmi silnou menstruací objednat na krevní testy. Ty případně mohou odhalit poruchu štítné žlázy. Hysteroskopie, které se provádí v celkové anestezii, umožní diagnostikovat problém, odebrat vzorky a případně odstranit různé myomy či polypy.

Silná a bolestivá menstruace ale často může značit zcela jiný problém v našem těle. Začněte tedy třeba tím, že změníte životosprávu a začnete se hýbat. Svaly pánevního dna mohou také ovlivňovat mnoho aspektů, včetně toho reprodukčního. Hlavně svůj boj nevzdávejte, i když může jít o běh a dlouhou trať.

Reklama