Navštívili jsme devatenáctý ročník největší vojenské akce přístupné veřejnosti, Den pozemního vojska - Bahna 2008. Do vojenského prostoru Brdy se letos přišlo podívat 50 tisíc lidí. Pro příznivce podobných akcí a pro vás, které zajímají chlapi v uniformách :), přinášíme stručný souhrn sobotní vojenské přehlídky...

Hned na začátku se objevilo pár nepříjemností s akcí nepřímo spojených. Například budíček o páté ranní. Návštěvníků je hodně a místa málo, proto je nutné na Bahna jezdit alespoň s dvouhodinovým předstihem. Když už se podaří dobré místo zaujmout, není radno ho opouštět. S podivem byl také fakt, že někteří návštěvníci uznali za vhodné vzít na vojenskou akci, kde tanky střílí v bezprostřední blízkosti, své domácí mazlíčky.

Letošní ročník se nesl v duchu osmiček v letopočtu, které měly v historii naší země velký význam. Členové klubu vojenské historie proto předvedli historické ukázky z let 1918, 1938 a 1968. Slavnostní zahájení odstartovalo stylově - seskokem výsadkářů.

Na rozdíl od předešlých ročníků měli bohužel organizátoři nižší rozpočet, proto bylo letos do přehlídky zapojeno méně techniky a vojáků. Návštěvníci, kteří na Bahna jezdí pravidelně, si rozdílu patrně všimli. Já program akce hodnotím jako dynamický a poutavý: Defilé historické i současné techniky, historické ukázky, ukázka policie v demonstraci přepadení banky, ukázka při odstraňování následků živelných katastrof.

Tanková bitva připomněla 65. výročí osvobození Kyjeva Československou tankovou brigádou. Největší podívaná byla hodinová mohutná kombinovaná ukázka všech druhů vojsk včetně společného nasazení tanků, dělostřelectva a letectva. Každý si zkrátka přišel na své. Pyrotechnikou se nešetřilo. Výbuchy a výstřely tanků doprovázely celou akci. Kardiaci určitě měli nejednou těžkou chvilku.

Velmi zajímavé bylo i ozvučení akce. Ráno se rozezněl promenádní koncert vojenské hudby. Působivá hudba doprovázela i vojenské ukázky a dala jim tak další rozměr. Hrálo se i během krátkých přestávek, poslechnout jsme si mohli například znělku ze seriálu MASH.


Seskok výsadkářů a přehlídka vojenské techniky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historické ukázky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ukázka policie ČR, 15. žžb a specialistů ČEZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kombinovaná ukázka všech druhů vojsk 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahna 2009 by se měla nést především v duchu moderní zahraniční techniky.

Půjdete se příští rok na vojenskou přehlídku podívat? Byla jste letos? Účastníte se podobných akcí, nebo vás armáda nezajímá?

Reklama