Kolik Čechů prožije svou dovolenou v tuzemsku? Které domácí kraje jsou pro Čechy nejlákavější?

 

Podle Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) tráví Češi každoročně více než polovinu svých dovolených v tuzemsku.

„Letos pojede nejvíce českých turistů na tuzemskou dovolenou, tak jako každý rok, do Jihomoravského, Jihočeského a Královehradeckého kraje, zejména Krkonoš,“ řekl nám Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí AČCKA, „přitom nejméně oblíbeným krajem mezi českými turisty je Karlovarský. Praha je pro české turisty v popularitě až na 7. místě mezi všemi kraji!“

Jak si loni vedly české kraje?
(V závorce meziroční nárůst.)

                           1.  Jihomoravský kraj (+11%)
                           2.  Jihočeský kraj (-13,5%)
                           3.  Královehradecký kraj (-4,3%)
                           4.  Moravskoslezký kraj (+3%)
                           5.  Středočeský kraj (-6,5%)
                           6.  Liberecký kraj (-11,2 %)
                           7.  Praha (+7,7%)
                           8.  Zlínský kraj (+4,2%)
                           9.  Kraj Vysočina (+2,4%)
                         10.  Olomoucký kraj (+2,9%)
                         11.  Plzeňský kraj (+4,1%)
                         12.  Pardubický kraj (+10,4%)
                         13.  Ústecký kraj (+1,7%)
                         14.  Karlovarský kraj (+8,5%)

Celkově Česká republika zaznamenala vloni meziročně pokles počtu tuzemských dovolených Čechů o 2 % na 4,9 mil. dovolených, naopak počet zahraničních dovolených Čechů vloni meziročně narostl o 15 % na 4,5 mil. dovolených.

Pokles zájmu českých turistů o Liberecký a Královehradecký kraj je způsoben především špatnými sněhovými podmínkami během zimní sezony. U Jihočeského a Středočeského kraje je důvodem především zvýšený zájem českých turistů o zahraniční dovolené. Právě Středočeský kraj byl v minulosti hlavní dovolenkovou destinací obyvatelů Prahy. Podobně tomu bylo i v případě Jihočeského kraje, který byl vždy vyhlášen svojí malebností, nyní je však potřeba, aby kraj zapracoval i na dalších službách.

„Zajímavé je, že Karlovarský kraj je mezi českými turisty nejméně populárním,“ dodává Tomio Okamura, „zatímco z hlediska zahraničních turistů je po Praze hned druhým nejpopulárnějším.“ Důvod posledního místa Karlovarského kraje a až 7.místa Prahy je jasný: „V těchto krajích jsou příliš vysoké ceny ubytování, které není schopna většina českých turistů akceptovat,“ tvrdí Tomio Okamura.

Pojedete letos na dovolenou po Čechách nebo do zahraničí?

Reklama