Shikimová kyselina, ze které se vyrábí aktivní složka Tamiflu (léku proti ptačí chřipce), je obsažena v koření zvaném badyán. Badyán je plod malého orientálního stromu (Illicium verum Hooker F.), který patří do čeledi Mangoliaceae. Badyán se používá v orientální kuchyni několik tisíc let jako aromatizující prostředek. Do Evropy se dostal v 17. století, kdy byl použit do pekařských výrobků a při výrobě ovocných džemů.

Spíše než v kuchyni se badyán používal v čínské medicíně při řadě obtíží, např. při špatném trávení, bolesti žaludku, bolesti břicha u dětí. Podle novějších studií vykazuje badyán aktivitu vůči některým typům rakoviny, např. plic.

V současné době se badyán dává do souvislosti s bojem proti ptačí chřipce, neboť je hlavním zdrojem shikimové kyseliny. Ta se považuje za zásadní složku antivirového léku, který snižuje závažnost chřipkových projevů.

V praxi se kyselina shikimová extrahuje ze semen badyánu, pak se konvertuje na epoxid, následně na azid a v posledním kroku na krystalickou látku označovanou jako “oseltamivir”, což je aktivní složka přípravku Tamiflu.

Dodavatelem shikimové kyseliny (98 %) nebo extraktu badyánu je např. čínská firma Phytointl Hi-Tech. Firma Roche, která je jediným výrobcem Tamiflu, nakupuje velké množství badyánu, který používá k výrobě Tamiflu.

Autor : Ing. Alexandra Kvasničková
Zdroj: doktorka.cz


Těším se na vaše recepty a kulinářské bylinné speciality. Můžete za ně vyhrát kosmetiku. A navíc, ten NEJ zařadíme do seriálu o vaření  Bez koření není vaření! Zároveň doufám, že mi někdo pomůže ještě neznámými radami na zánět horních cest dýchacích. Zatím žiji z mateřídouškového sirupu a bylinkového čaje proti nachlazení.

redakce@zena-in.cz

Reklama