Badyán je označován za jedno z nejhezčích a tvarově nejzajímavějších koření světa. Pochází z jižní Číny a Vietnamu a velkou oblibu si získal také u nás. Nejen pro jeho vůni, tvar, ale možná i pro zachování věčné lásky.

Podobnost čistě náhodná

Badyán chutí i vůní připomíná anýz a fenykl. Avšak v žádné spojitosti s tímto kořením není. Původem pochází z Číny a Vietnamu, kde se od nepaměti používal nejen jako koření ale i jako léčivá rostlina. Do Evropy se dostal poměrně pozdě, až v 16. století. Námořníky a obchodníky však zprvu příliš nezaujal, neboť jeho vůně i chuť byla velmi podobná právě běžně dostupnému, levnému domácímu anýzu.

Badyán

Přečtěte si také

Dnes je uplatnění badyánu samozřejmě velmi široké a také pěstování se z Číny a Vietnamu rozšířilo do ostatních zemí světa, např. do Japonska, nebo na Filipíny, odkud se dováží.

Nevelký, stále zelený strom

Badyán roste na badyáníku, stále zeleném stromu, dorůstajícím do výšky zhruba osmi metrů. Strom plodí až po šesti letech, ale potom může dávat plody i několik desítek let. Plody dozrávají do tvaru hvězdy s osmi cípy. Sbírají se před dozráním a poté se suší na slunci tak dlouho, dokud nezískají červenohnědou barvu a neztvrdnou.
Badyán přichází na trh jak celý, tak i mletý.

Hvězdičky nejen na ozdobubadyán

Badyánové „hvězdičky“ jsou svou vůní a tvarem jakoby přímo předurčeny k vánoční výzdobě. Krásně vypadají na větvičce jehličnanu, vyniknou zejména v kombinaci s pomeranči. Spolu s tyčinkami skořice mohou být krásnou přírodní ozdobou vašich domácností. A také voňavou ingrediencí na vaření.

Na rybu i do kompotu

V kuchyni se používá badyán rozlámaný, umletý, případně rozdrcený v hmoždíři.
V čínské kuchyni se hojně přidává k drůbežímu a vepřovému masu. Nechybí ani v oblíbené „číně“, která by bez něj nebyla tou pravou čínou. Vietnamská kuchyně používá badyán také do hovězí polévky.
Badyán se dále hodí na pečené kuře, na dušenou rybu nebo na ústřice. Dobře se uplatňuje i při výrobě likérů, osobitou chuť dodává také žvýkačkám a cukrovinkám.
Jako koření se používá v podobě prášku podobně jako anýz, tedy především ke kořenění moučníků a sladkých jídel. Je součástí perníkového koření, sušenek, přidává se do švestkových povidel. Badyán lze využít také k aromatizaci čajů. Hvězdičky badyánu by neměly chybět ani v hruškovém kompotu.

Při kořenění badyánem je však třeba opatrnosti, neboť badyán je velice aromatický a při větší dávce by mohlo kuře chutnat jako perník. :)
Rada našich babiček
Při vaření pro čtyři osoby by se neměl použít víc než jeden cíp z celé hvězdičky.

Badyán je rovněž součástí léků a čajů proti kašli. Může se přidávat i do ústních vod.

Hvězdička pro věčnou lásku

Rybí šupina v peněžence znamená dostatek peněz, oplatek s medem a oříškem značí rodinné štěstí. A víte, co znamená, když dáte hvězdičku badyánu vedle vánočního talířku? Lásku až za hrob.
Tak si dobře promyslete, komu ji za těch pár týdnů k talíři dáte – protože už se ho pak nikdy nezbavíte. :)

použitý zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990 a www.koreni.cz

Reklama