Přetočení žaludku u velkých psů se odborně nazývá syndrom delatace torze. U velkých plemen (od 20 – 25 kg váhy psa výše) hrozí toto nebezpečí. Na veterinární klinice u doktora Čápa dělají několik operací za měsíc, takže to není ojedinělý jev. Většinou se žaludek pejskům obrátí při pohybu. Běhají, skáčou a volně visící žaludek v dutině břišní se najednou otočí. Jako kdybyste točili ručníkem. Dojde k roztažení žaludku a uzavření vepředu i vzadu. Díky uzavření nemůžou odcházet plyny, které v žaludku vznikají a zvíře se začne nadýmat.


Jak se takový kritický stav pozná?
Pes se nadýmá, chce se mu zvracet, ale nemůže, leží, přestává chodit. Stav se zhoršuje velice rychle, někdy o záchraně rozhodují minuty. Pokud se pes začne chovat tak, že má jeho chovatel podezření na to, že má jeho miláček obrácený žaludek, okamžitě musí psa odvést na nejbližší kliniku, kde psa mohou operovat.


Jak lze zabránit obrácení žaludku?
Větší nebezpečí hrozí, když je pes nažraný a dovádí. Má plný, těžký žaludek a ten se snadněji přetočí. Dospělého psa naučit na stravu jednou denně a to večer až po vycházce. Důležitá je také kvalitní strava – granule. Ne člověčí jídlo (zbytky masa a kolínka). Je zajímavé, že z deseti případů otočení žaludku je sedm zbytků v žaludcích smíchané těstoviny a maso.


Otočení žaludku se stává větším psům. Výjimka potvrzuje pravidlo i v tomto případě – veterinář Čáp operoval nedávno i osmikilového jezevčíka, který trpěl nadmutým a ucpaným žaludkem.