Hned ze dvou důvodů se babybox dostal tento týden na stránky novin. Ve Strakonicích jej instalovali, v Sokolově se stal svědkem dojemného příběhu odevzdané a hned zpět do rodiny přijatého novorozence.

Nové zařízení na jihu
Od pondělka jsou Strakonice druhým jihočeským městem, které má babybox. Je umístěno v zadní části budovy zdravotnické záchranné služby hned u vchodu do nemocnice. Do něj mohou matky i otcové v mezní životní situaci odložit své nechtěné dítě. V Česku je už dvaadvacátý.

Odložený jen na hodinu
V sokolovské nemocnici se ve středu čerstvá maminka zbavila čtyřměsíčního chlapečka. Naštěstí ho dala do babyboxu. V péči lékařů byl ale klučina jen chvíli… „Na hodinách bylo přesně 15 hodin 44 minut. Po 47 sekundách babybox zdravotníci otevřeli a vyzvedli z něj chlapečka – oblečeného, zdravého,“ popsal zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Po hodině si dítě přišli vyzvednout prarodiče, u kterých chlapeček nyní je.

„Zoufalá maminka měla v sobě dost morálky, aby děťátko odnesla na místo, kde mu nic nehrozí a lékaři mu poskytnou okamžitou péči. Nemyslím si, že by děťátko pohodila do popelnice, ale mohla je položit na lavičku v autobusové čekárně nebo v parku. Náhodný kolemjdoucí by je nalezl prochladlé nebo umrzlé,“ uvedl Hess.
Bylo to první odložené dítě v sokolovské nemocnici, v celé republice v pořadí šestnácté dítě, které skončilo v babyboxu.

„Chcete poděkovat těm, kdo se na vzniku babyboxu podílí? Poděkujte jeho výrobci,“ často říká Ludvík Hess.

Vyslechli jsme jeho slova – výrobce se skutečně v médiích příliš neobjevuje. Nabízíme proto malou fotoreportáž z dílny Michala Čumpelíka, která si ani nevyžaduje komentáře.

 Michal Čumpelík při výrobě babyboxu