Většinou bývá v období od 21. září do 2. října. Alespoň to tvrdí klimatologové. Nám však prý letos, podle meteorologů, skončí už ve středu tohoto týdne. A to nám teprve včera oficiálně začal podzim a svatý Václav na nás čeká až v pátek. Noci se teď budou prodlužovat a dny krátit, tak si to, drahé baby, pořádně užijte!

 

A co vlastně? Přece babí léto! Říká se mu tak podle stejnojmenných volně se vznášejících pavučin drobných pavoučků – odborně zvaných plachetnatky – jejich šedavé pavučiny prý připomínají babské vlasy. Karel Jaromír Erben ovšem tvrdí, že název babí léto, či staročesky babí líto, vzešel z toho, že je v něm tepla pomálu, „jako ho má stará bába, jako by se řeklo zestárlé léty.“ Josef Jungman zase zaznamenal, že název babí léto je odvozen z lidového názvu souhvězdí Plejády – říká se mu prý Kuřátka, ale také Baby – a protože „toho času tyto hvězdy panují, proto i babí léto.“

Babí, nebo také svatováclavské (to aby nebyli muži diskriminováni) léto se vyznačuje suchým, slunečným a nepříliš větrným počasím a jedná se o podnebný jev charakteristický pro Evropu. Dny jsou teplé, noci už však bývají chladné a po ránu se objevují mlhy. Příčinou je rozsáhlá tlaková výše, jejíž trvání je však velmi proměnlivé – v některých letech bylo babí léto i sedm týdnů, jindy je sotva několik dní.

Tak pěkné babí ráno přeji, ženy-in :)!

SOUTĚŽ!!!
Pošlete mi do zítřka (úterý) do 14:00 na adresu redakce@zena-in.cz fotografie babího léta u Vás (do předmětu pište babí léto, posílejte maximálně dvě fotografie na jednu soutěžící) a já tři nejhezčí odměním kosmetikou!

A o tom, která fotografie je nejlepší, rozhodnete Vy v anketě, která bude trvat od zítřka 15:00 do středy do 14:00, pak vyhlásíme jména vítězek!

Znáte další vysvětlení názvu „babí léto“? Nebo jiné názvy pro tohle období? Jak prožíváte babí léto Vy? Máte ho ráda? Nebo na Vás už začínají padat podzimní deprese? Jaké počasí je teď u Vás?