gran

Počasí, které v uplynulých dnech panovalo nad Českem, přímo svádělo ke sněhovým radovánkám. Možná jste se při nich potkala s bacilem, kterého přilákal mrazem oslabený organismus. A tak přišla chřipka, nebo alespoň nachlazení. Co by vám poradily naše prababičky?

Při léčbě rýmy vám babička možná říkala, že máte smrkat do tekoucí vody, aby se rýma nemohla šířit dál. To se ale dá řešit i používáním papírových kapesníků, které ihned vyhodíte do koše. Když rýma teprve začíná, doporučuje se zahnat ji horkým vzduchem, například inhalací nebo saunou. Horká koupel na ruce a nohy roztáhne cévy na končetinách, a tím odkrví překrvené nosní sliznice a uvolní ucpaný nos. Při rýmě a nachlazení si chraňte dutiny a mějte čelo v teple, noste čelenku nebo čepici.

Při kašli si pomažete hrudník sádlem nebo mastí přímo pro tento účel vyrobenou, která je k dostání v lékárně. Pijte cibulový čaj s medem (cibuli nakrájenou na kolečka přelijte horkou vodou a oslaďte medem).

Na bolest v krku pomůže Priessnitzův obklad: mokrý a studený ručník nebo kapesník převažte suchým ručníkem nebo šálou (mezi obě vrstvy lze přidat igelit). Dvakrát denně půl lžičky soli rozpusťte ve dvou decilitrech vlažné vody a tento roztok kloktejte. Teplý čaj s citronem a medem pomáhá zvlhčovat krk.

Při vysoké teplotě byste se neměla potit pod peřinou, ale spíše se ochlazujte. Zkuste studené zábaly nebo alespoň desetiminutovou sprchu ve vlažné vodě, a pak zase skočte pod peřinu. Postup můžete kdykoliv opakovat, otázkou je, zda se vám vůbec bude chtít. Účinné jsou také octové ponožky – ponožky namočené v octu mírně zředěném vodou natáhněte na nohy, překryjte igelitem a pak suchým ručníkem.

Hodně pijte, nejlépe vlažné čaje oslazené medem, například z černého bezu, jitrocele, lipového květu, máty peprné. Čaje je vhodné střídat a prokládat minerálkami, protože tělo ztrácí při nemoci nejen vodu, ale i ionty. Čaj z třezalky se nesnese s některými léky, a proto opatrně.

Také vám možná při léčbě nachlazení nebo chřipky doporučili horký kuřecí vývar nebo grog. Škrábání v krku nebo kašel zmírní jakákoli horká tekutina, nemusí to být nutně polévka. Grogu či panáku slivovice se raději vyhněte. Při nemoci to není nejlepší řešení, obzvlášť v případě, že užíváte léky.

A nebo můžete taky skočit k lékaři a svěřit se do rukou moderní medicíně. Žena-in neručí za účinnost ani jedné z těchto metod. :-)

Jak se léčíte vy?

Reklama