„Babské recepty“
Nenechte se mýlit názvem, není to vůbec myšleno výsměšně, naopak v babských radách spatřuji moudrost předešlých generací a je jen naše škoda, že je pomalu necháváme upadat v zapomnění. Co kdybychom si dnes tak trochu zapátraly v paměti a snažily se alespoň pár těch dobrých a osvědčených rad vzkřísit?
Co si pamatuji já? Když jsem byla malá, štípla mě vosa do kolena. To by vůbec nestálo za zmínku, kdyby to koleno neoteklo do rozměrů dětské hlavy, nezmodralo a kdybych neměla čtyřicítky. Brečela jsem, že umřu, ale babička se jen usmívala, koleno mi obkládala nastrouhanými syrovými bramborami, horečku tlumila octovými zábaly a do týdne jsem mohla opustit smrtelné lože.
Ocet je výborný nejen jako „tlumič“ horkosti, ale osvědčil se i v domácnosti. Skvěle oživuje barvy (zvláště černou) a rozpouští vodní kámen. Až budete chtít vyčistit automatku, nesahejte po reklamní chemii, ale nalijte do ní dva litry octa a nastavte program vyvářky. Bude zase jako nová.
Dalším levným prostředkem, který vám může být prospěšný nejen k přípravě jídla, je sůl. Ano, všichni známe Sůl nad zlato a u kovů také zůstaneme, protože pomocí soli můžete opět rozzářit stříbro a měď. Nejen šperky, ale také příbory a drobné předměty, které čas pokryl nepěknou patinou. Jak na to?
Stříbro položte na alobal do dřezu a přelijte osolenou vařící vodou. Mědi dopřejte horkou koupel se lžičkou soli a šálkem octa. Pro sůl se všichni ženou i v případě, že se na ubrus nebo koberec rozlije červené víno. Ale tady bych věděla o účinnější variantě, jak předejít skvrnám - bílé víno. Kyseliny, které obsahuje, eliminují barevné pigmenty vína červeného, působí jako přírodní odbarvovač.
Trápí vás škrábance na dřevěném nábytku? Pomohou vám lískové oříšky. Rozpulte ořech a řeznou stranou přejíždějte poškozená místa. Nakonec vyleštěte hadříkem.
I o bylinkách by se toho dalo napsat hodně. Třeba šalvěj je nejlepší lék na bolest v krku. Kam se hrabou všelijaké předražené pastilky z lékárny.
Rozmarýn a levandule spolehlivě vystrnadí z vašich skříní roztoče, moly a všelijakou nežádoucí havěť a navíc provoní prádlo. O rostlinách jako o přírodních čističkách vzduchu jste už asi také slyšely. Mezi nejvýkonnější patří dracena, lopatkovec, břečťan, ale i řezané květiny jako gerbery a chryzantémy dokáží absorbovat formaldehyd, benzen nebo oxid uhličitý.
A teď vy.
Znáte nějaké dobré babské rady?
Řídíte se jimi?
Využíváte je k léčení, v domácnosti?
Prozradíte nám je?
Po kom jste je zdědila?
Znáte nějakou kuriozní?
Kdy vám babská rada pomohla?
Nebo myslíte, že je to přežitek?
Dáváte přednost chemii?
Napište nám o tom, podělte se o své rady a nechte se poučit od jiných.
Nejzajímavější příspěvek čeká samozřejmě dárek.
Nový komentář
Komentáře
verousek: mně to pomohlo, i mým známým.....Radu mám od starší tety, která trpěla hodně na křeče nohou, a toto jí pomohlo.
Na sražení horečky jsem slyšela tuto radu: koupel nohou v lavoru s teplou vodou a s přidaným kyblíkem plnotučné hořčice...
Brixik: Dcera byla pokousaná v obličeji, koupila jsem 5 dkg vepřového sádla, pomalounku vypustila a mazala a mazala, tlačila, kroužila, klepala. Dopadlo to výborně. VŘELE DOPORUČUJI.
Romi: Díky, vyzkouším.
izak: v té minerálce toho hořčíku zas až tak moc není, musím doplňovat i tabletama
darmar: dělám to trochu jinak-stále novou dávku,cibuli prosypávám moučkovým cukrem,nechám pustit šťávu,přidám šťávu z 1/2 citronu a sním.Máme navyklé užívat 3x denně.
Někdo tady psal o napařování při rýmě-náš ORL doktor mě za to sprdnul-prý si ten sopel v dutinách doslova uvaříme.Radí léky uvolňující sliznici a ředící skret a hlavně hodně pít.Ty léky by se určitě daly nahradit bylinkami,ale nepátrala jsem jakými.Já prostě věřím na sirup Biotusil.
Marně přemýšlím, jestli užívám nějakou babskou radu... Asi ne.
Já nejčastěji používám "babskou radu" tuto: když přesolím polívku, rozkrájím do ní bramboru a nechám ji v tom uvařit
Ta tu slanou chuť nějak do sebe natáhne
izak: mám taky strašně suchou kůži a vlasy snad ještě víc, mohla bych si je mýt klidně jen jednou za měsíc a stejně bych je neměla mastný. Doktor mi poradil 1x týdně koupel s cca deci oleje a deci octa. Pak jen zlehka osušit. Je to bezva, teď už to dělám jen tak jednou za měsíc. Vyzkoušej, včetně umytí vlasů.
Žábina: Taky ho přidávám k prášku na praní když peru záclony.
pro xenii: křeče jsou opravdu z nedostatku hořčíku, ale lepší než rozpustný z lékárny je minerální voda Magnézia. Hořčík spolehlivě doplní - mám vyzkoušeno. Obvzlášť v létě, kdy se člověk víc potí, vypotí i to, co jeho tělo potřebuje.
Na píchnutí vosou nebo včelou: lístek jitrocele, ale taky kolečko cibule zmírní pálení.
Měsíčková mast je výborná i na křečové žíly.
Hrušky prý sráží horečku (nemám vyzkoušeno).
Poradíte mi něco na lupy? Mám suchou kůži, suché vlasy i suché lupy. Z chemie jsem zkusila snad už všechny šampony i od kožní lékařky, ale stále se sypu......Dík.
sala: je to starý recept, ale počas působení je dobré dát na hlavu nějakou starou čepici, která se pak vyhodí.
Moje babička mi radila dávat na bradavice a kuří oka cibuli, pomáhalo to. Nechala jsem to několik hodin působit /nejlépe přes noc/ několik dnů.
Lindaa: no tomu věřím já používám citron na vyleštění kohoutků od vodního kamene a i na dočištění WC
Jste zlatíčka, děkuji za rady. O tom petroleji jsem již slyšela, jen se to nějak bojím použít. U dcery ve škole se vši průběžně objevují stále a nikdy je nechytla. Teď jsem jí našla na pár místech hnidu, tak jsem hned zakoupila v lékarně přípravek na vši a najivně si myslela, že to zabere a prd. Včera jsem už našla dvě živé, fuj. Na internetu jsem se dočetla, že je toho tolik, protože přípravky na vši už nefungují. Prostě si ty mrchy zvykly.
Juana: me zas tvrdil prímo výrobce (Bosch), ze v dnesní dobe je cistidlo vodního kamene uz obsazeno ve vetsine pracích prásku a skoda vyhazovat peníze za Calgonit apodobné výmysly. A stejne citron a nebo ocet je nejlepsí i na vycistení vodního kamene ze sprchy a nebo WC a citrón aspon voní v porovnání s chemií a stojí to stejne.
Vši jsem zlikvidovala sprejem proti klíšťatům a blechám pro zvířata - česká varianta Frontlinu, je to myslím Fromino.
Kačma: jo jo skleróza svetem vládne a díky
Ocet používám místo aviváže. Poradila mi to dětská doktorka, holka od té doby nemá ekzém.
. Navíc ten Calgonit stojí tolik, že kdybych si ty prachy dávala stranou, tak mám na novou pračku dřív, než mi ta stará chcípne.
Citron nebo ocet, to je fuk, na vodní kámen je obojí - je to kyselina. Stejně ty chemikálie proti vodnímu kameni je jenom směs různých kyselin.
Opravář pračky řekl matce, že Calgonit je to největší svinstvo, jaké by mohla použít, naopak po tom pračky dřív odcházejí - jasně, že to doporučujou výrobci, profitují pak na náhradních dílech
sala: jo sampon pro psy zabírá, ale jenom ze zacátku, pak si ty potvory zvyknou i na nej. Jenom bacha na oci, nejlépe zakrýt rucníkem. Problém je, ze psí spreje a sampóny nejvíc zabírají na vajícka (sakra jak se to jmenuje u vsí) a mládata. Dospelé vsi musís pochytat.