Obdivuji ty, kteří poznají a sbírají různé bylinky na různé lidské neduhy. Já to neumím, a proto si bylinky kupuji v tzv. Zelené lékárně. Ale chtěla bych přispět několika tzv. "zaručenými" babskými radami, jak jsem si je zapsala od své prababičky. Nevím sice, jestli pomohou zrovna tam, kde mají. Mě spíše zaujal jejich popis.

1. Když dostaneme škytavku, pak nám pomůže stisknout obě nosní dírky rukou a pomalu pít vodu nebo čaj. Prý v několika sekundách je po problému.

2. Při revmatismu a nachlazení je dobré nasucho ohřát hrst soli, tu zabalit např. do pleny a přikládat na čelo, klouby a kříž.

3. Při bolestech v zádech (např. při sezení u počítače) je dobré zkusit bramborový zábal. Uvaříme asi 6 brambor a ještě horké je zabalíme do tenké látky. Rozmačkáme a přiložíme na bolavé místo tak, aby bylo celé zakryté. Necháme působit, dokud zábal nevychladne.

4. Brambory se také dají využít při léčení rýmy a nachlazení. Uvaříte brambory, ale vodu neslít. Nad horkým hrncem aspoň pět minut inhalovat výpary s ručníkem na hlavě.

5. Při zácpě je dobré večer pojídat (třeba u televize) domácí dozlatova vypečené, pokud možno teplé škvarky.

6. Ječné zrno pomůže odstranit uvařený brambor ve slupce. Oloupeme ho a ještě horký rozmačkáme. Smícháme se syrovým žloutkem a trochou teplého mléka na hustší kaši. Tu naneseme na kousek látky a přiložíme na oko. To opakujeme 2x až 3x denně.

Dny bez bolístek a zdravotních problémů přeje
Januše

Milá Januše., bramborovou inhalaci jsem ze zoufalství nad svými opakovanými záněty horních cest dýchacích loni vyzkoušela a dokonale to funguje! Takže věřme babským receptům, jsou ověřené. Nebo některé ne? Které?

Těším se na Vaše babské recepty a kulinářské lahůdky s použitím bylinek. Až přijde Natálka z rozhovoru, určitě se mě zeptá, do čeho bych použila třeba chrpu nebo dobromysl a já naštěstí jen kliknu na Ženu-in a vyberu z vašich receptů... Tak pište, ať si tu neuříznu ostudu. :-)

Pošlete nám svůj originální recept s použitím bylinek a my ten NEJ přiřadíme do seriálu o vaření: Bez koření není vaření a Vás odměníme kosmetikou!

redakce@zena-in.cz

Reklama