Dospělý pes
Neexistuje jednotný mustr a rada, jak často. Obecně platí - co nejméně - skutečně 3x až 4x do roka, za podmínky, že používáte odmašťovací prostředky (šampony, mýdlo). Psa můžete třeba denně otírat či sprchovat (podvozek) čistou vodou bez mycích přísad, aniž byste vážně narušili srst a kůži.
Pochopitelně jiná je situace u vysokého dlouhonohého dobrmana s krátkou tmavou srstí (moc se nezmaže) a něco jiného u bílého, malého chlupatého westa, který ve městě funguje jako hadr na podlahu. Klientům radím, aby psy s delší srstí drželi, pokud to nejsou výstavní šampioni, s nakrátko ostříhanou srstí, která se lépe udržuje. Ostříhat na ježka lze stejně dobře bobtaila jako pekinéze a vypadají perfektně. Když už musíte častěji koupat a mýt (1x do měsíce), používejte zásadně sice dražší, ale o to spolehlivější veterinární klinické hypoalergenní a kůži ošetřující šampony pro psy. Perfektní je např. výrobek Allercalm či Etiderm (Virbac). Chlupy a kůže se umyjí a zároveň znovu "nainpregnují". V opačném případě můžete porušit křehkou rovnováhu biosystému kůže a chlupů, což může někdy vést i k zvýšené svědivosti, zánětům, vypadávání srsti či mastivosti chlupů.
Péče o srst je problém především časový. Já bych už z těchto důvodů nechtěl další dlouhosrsté plemeno (mám kokra a dobrmana) ani za nic. Dobrmanovi stačí hadr a denní kartáčování gumovým hřbílkem. Kokr vyžaduje stříhání, koupání, česání ........aby mohla (je to čubina), žít doma v bytě a nevypadalo to tam jako v psí boudě po stu letech.
Jestliže chcete se psem žít v bytě relativně v čistotě, rozhodně musí mít krátkou srst, která vyžaduje denní péči.


Štěně
Koupat štěně můžete, nic se mu nestane, neumře. Doporučená hranice půl roku je spíše díky náchylnosti malého mimina na prochladnutí, jelikož nemá ještě plně vyvinutou termoregulaci. Dalším důvodem je štěněcí jemná nedospělá srst, která není v podstatě plnohodnotná (jiná stavba chlupu) a na kůži se teprve tvoří ochranný film a vzniká vzájemná rovnováha mezi tělním pokryvem a vnějším agresivním prostředím. Tohle vše můžete neuváženým (často, šampony, odmašťovadla) koupáním poničit.
Pochopitelně, že když se vám štěně vyválí v nějakém sajrajtu, tak nebudete se smradlavou koulí chlupů čekat do jara, až se odrolí. Klidně mimino vykoupejte. Používejte medicinální veterinární šampony a pořádně zvířátko vysušte. Žádné procházky několik hodin po koupání. U krátkosrstých psů (výmarák) je koupání vždy menším rizikem (poničení chlupů) než u dlouhosrstých.