Ženy, které kouří během těhotenství, svým zlozvykem negativně ovlivňují i zdraví svých budoucích vnoučat. Tvrdí to nová studie amerických vědců, která poukazuje na to, že výskyt astmatu u vnoučat „kouřících" babiček je více než dvojnásobný oproti dětem nekouřících" prarodiček.

Tým expertů Jihokalifornské univerzity zkoumal zdraví u více než tisícovky dětí mladších deseti let, uvedl internetový server Ananova.com. Jejich závěry publikované v časopise Chest ukazují, že pokud matka v těhotenství kouřila, mají děti 1,5krát větší pravděpodobnost, že budou mít ve věku pěti let astma.

Když však cigaretám v těhotenství holdovaly jejich babičky, riziko je vyšší dokonce 2,5krát. „Toto je první studie, která ukazuje, že když žena kouří v těhotenství, její děti i vnoučata mají větší pravděpodobnost astmatu," prohlásil jeden z autorů práce Frank Gilliland.

Denně začne kouřit stovka desetiletých!

Pokud rodiče a prarodiče podporují kouření jako normu, není se čemu divit, že k tomu jejich potomci tak i přistupují. Už vůbec se pak nelze divit, když podle protitabákových aktivistů denně začne kouřit kolem stovky českých dětí, a to nejčastěji ve věku kolem deseti let.

Závislostí na tabáku v České republice trpí podle lékařů 1 150 000 dětí. Podle statistik za rok 2007 v ČR aktivně kouří 2 300 000 lidí, polovina z toho jsou děti do 18 let. Lékaři tvrdí, že se počet dětských kuřáků za posledních 12 let zdvojnásobil a dvakrát narostla také jejich spotřeba tabáku. A důsledky? V ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí, celkem 18 tisíc ročně. Polovina kuřáků prožije v porovnání s nekuřáky život o 15 let kratší.

Proto se stále více objevují požadavky začlenit  řešení dětské epidemie závislosti na tabáku do připravovaných zdravotnických reforem. Odborníkům vadí například to, že nikotin obsažený v cigaretách není zařazen do seznamu návykových látek a tabákové firmy nemají povinnost uvádět na svých výrobcích složení drogy ani všechny známé dopady této závislosti na lidské zdraví.

V kuřáckých statistikách jste si mohli počíst na Ženě-in už v článku Kouříte?

Vyděsila vás čísla o závislosti dětí na tabáku? Připadá vám česká společnost benevolentní ke kuřákům?