Jakmile se oteplí, putují naše zimní svršky do skříní, kde musí přečkat zimu. Stávají se tak ideální stravou pro moly šatní, tedy přesněji řečeno pro jejich larvy. Je třeba se na ně připravit a především preventivně zabránit tomu, aby si jejich rodinky našly domov právě v těch našich šatnících.

Moli jsou největším nebezpečím pro šatstvo, které se dlouho nepoužívá.
Daří se jim všude, kde je vlhko, tma a špína. Je tedy nezbytné ukládat zimní oděvy do skříní vyčištěné a dobře usušené. Jen tak mohou kabáty, rukavice a čepice přežít léto bez úhony. Když ze skříně vylétne malý nevzhledný motýlek, je už pozdě.

Kdo si vlastně na našem šatstvu pochutnává?
Mol šatní vašemu šatníku neublíží, sám nic neničí, nemá dokonce ani ústní ústrojí. Škodlivé jsou jeho nenasytné larvy, které se živí vlákny s obsahem keratinu.  Moli se bojí světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin, mají rádi vlhké teplo a nesnášejí velký chlad. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší.
Mol šatní je hmyz. Jeho přeměna z vajíčka v dospělého motýlka trvá měsíc až rok, podle toho, v jakých žije podmínkách. Pokud jsou pro něj příznivé, mohou za rok projít šatníkem až čtyři generace těchto škůdců.

Jaká je zapotřebí prevence?
Skříně je dobré pravidelně čistit vlhkou prachovkou a police vždy dobře vysušit. Vnitřní plochu skříní netapetovat, moli si libují v záhybech tapet. Tedy právě čistota, sucho a časté provětrání šatních skříní je účinnou zbraní proti usídlení molů.

Co dělat, pokud už se moli zabydleli
Moly odrazují vůně některých látek. Pomohou plátěné sáčky naplněné sušenými rostlinami mařinkou vonnou, rozmarýnem, vratičem, sušenou pomerančovou kůrou, levandulí, pelyňkem nebo ořechovými listy. Stejně tak můžou posloužit zbytky mýdla zavěšené v síťce na ramínkách. V drogeriích jsou k dostání také různé pasti na motýlí samce, nalepí se na pásky napuštěné feromonovými látkami, jejichž výpary hmyz lákají. V obchodech je dále plno výrobků používajících jako základ fytoncidy – tedy těkavé látky na bázi silic, éterických olejů a různých sloučenin.

Co dělaly babičky?
Podobné látky fytoncidům jsou vylučovány především jehličím a listy dřevin. Fytoncidy usmrcují mikroorganismy, ale pokud jsou izolovány z listů ořešáku, střemchy obecné nebo z jehličí zeravu, odpuzují navíc také obtížný hmyz, především mouchy, ovády, komáry a již zmíněné moly. Není to žádná novinka, naše prababičky účinky těchto látek znaly a listy ořešáku a střemchy vkládaly pod koberce i do skříní a odloženého sezónního oblečení. Jako rychlá pomoc poslouží například i rozbalená kostka jádrového mýdla.

Rozmarýna na dva způsoby
Snad nejstarším způsobem, jak moly vypudit, jsou sáčky ušité z řídké látky (fáčoviny nebo organtýnu) a naplněné květy levandule lékařské. Sáčky zavážeme a umístíme do skříní a zásuvek s oblečením. Do každé skříně dáme sáčků několik. Komu připadá levandulová vůně příliš sladká, může stejným způsobem zabezpečit svůj šatník pomocí sáčků s lístky rozmarýny lékařské.

Špalíčky z cedrového dřeva
Dalším, v dnešní době hojně používaným, prostředkem proti molům je cedrové dřevo, které lze v prodejnách s bytovými doplňky a okrasnými předměty koupit ve tvaru kuliček, špalíčků nebo květin, listů či zvířátek. Malé kousky dáváme do zásuvek, větší do skříní, po dvou až třech měsících bychom však měli povrch dřeva zdrsnit skelným papírem, aby se vůně osvěžila.

 

Reklama