Mít děti dnes, pískala bych si!

Dana (68), maminka tří dětí

Foto: Shutterstock

Ty dnešní matky! Pořád si jen stěžují, kolik mají práce a jak nestíhají. Pokaždé, když to některá z nich vypustí z úst, musím se smát. Kdyby to bylo v mé moci, tak bych každou takovou nechala strojem času vrátit o padesát let zpět. To by teprve poznaly, co je to mít hodně práce.

Neměly jsme jednorázové plenky, takže pěkně denně prát a vyvařovat látkové. Ono i to praní bylo o něčem jiném. Dnes by to hodily do automatické pračky a hotovo. Takový komfort za nás ale nebyl. To samé auto. Teď ho má skoro každá rodina a sveze si zadek, kam potřebuje. My musely jezdit s malými dětmi autobusem. Dětem jsme denně vařily, neexistovaly hotovky ve skleničkách. V dnešní době si mohou maminky nakoupit, co jen se jim zlíbí. Existují různé vychytávky, co děti zabaví, pomůcky, o kterých se nám ani nesnilo. A do toho krátká rodičovská dovolená. U prvního dítěte jsem musela jít v jeho roce do práce a sehnat, kdo se o ně postará. Naštěstí mohla zaskočit babička, protože do jeslí se mi syna vážně dávat nechtělo. Mít děti dnes, pískala bych si.

Buďte rády, že už to máte za sebou!

Linda (29), maminka dvou dětí

Foto: Shutterstock

Uznávám, že dříve měly maminky leccos těžší. Samozřejmě neměly plenky, které mohly po použití vyhodit, nebyly takové možnosti, jaké máme dnes. Všechno bylo méně dostupné. To uznávám, máme to v tomto směru zjednodušené. Jenže! Zatímco dřív maminky měly unavené tělo, my dnes máme doslova zavařenou hlavu. Hned vysvětlím, jak to myslím.

Kdysi mamince řekl pediatr nebo babička, co a jak má s miminkem dělat. Koupila mu výbavičku, která byla právě v nabídce v krámu. Prostě nad ničím nemusela moc dumat. Zato dnes řešíme každý prd, protože se na nás odevšud valí tuny informací. Dávat zavinovačku? Používat dudlík? Jaké plenky zvolit? Jsou lepší boty bosonohé, nebo konvenční? Kojit? Očkovat? Kupovat, nebo dělat příkrmy? Kdy s nimi začít? Nosit miminko, nebo vozit? Jakou autosedačku? Tak bych mohla pokračovat donekonečna! Co odborník, to názor. A k tomu ty věčné diskuze maminek na internetu. Pořád jen přemýšlíme, jestli děláme všechno správně. To se vám, které máte mateřství dávno za sebou, vyhnulo. Buďte za to rády! A to ani nemluvím o babičkách, které tehdy fungovaly. Dnes pracují do úmoru a na vnoučata nemají čas. Že nemáme k dispozici tolik jeslí, to snad ani netřeba připomínat.

Čtěte také:

Reklama