Milý Radku,
doufám, že jsi už po obědě, protože jestli tohle budeš číst, tak Ti asi bude kapat hladová slina od úst.
S manželem, tenkrát ještě přítelem, jsme se k sobě sestěhovali dost mladí. Já čerstvě po maturitě. Něco jsem uvařit uměla, ale pravé zázraky kuchyně mě naučila manželova babička.
Babička sloužila zamlada jako děvečka na panském. Sloužila na nějakém zámku na Slovensku u šlechty maďarského původu. Pracovala také v kuchyni, kde lecos pochytila. Později se vdala a s dědou si koupili hospodu. Babička pracovala jako šéfkuchařka. Jejich speciality byly vyhlášeny široko daleko. Pak přišla válka, vše jim sebrala, i střechu nad hlavou. Odešli do Čech. Babička pracovala ve výrobně čokolády a zase se lecčemu naučila. V důchodu si koupili domeček na Slovensku a půl roku žili tady v ČR a půl roku na Slovensku. O domeček se nyní staráme my mladí. Manžel měl jednou geniální nápad, jak mě naučit vařit. Vzal již ovdovělou babičku s námi na týden na Slovensko na dovolenou. Manžel opravoval náš domeček a babička si mě vzala do parády - resp. k plotně.
Naučila jsem se několik speciálních slovenských jídel. Jako třeba kapustnicu - u nás zelňačku, kapustní slýže - nudle se zelím - na sladko i se škvarkama, maďarská jídla - pravý segedín z čerstvého zelí, maďarský guláš, který musíte začít vařit ráno, aby byl hotový k večeři, nezahušťovat v žádném případě moukou a vařit ho v papiňáku je prý největší prohřešek, na českou klasiku rovněž došlo - svíčkovou, poctivou bramboračku a několik specialitek - uvařit čokoládu, několik sladkých zákusků.
U babičky se láska k vaření asi dědila, její syn, manželův strýc je vyučený kuchař. Vyhrával jednu soutěž vaření za druhou, pak učil budoucí kuchaře mňamky a i to, jak má být prostřeno, jak má jídlo být načinčané na talíři.
Jednoho dne můj známý myslivec donesl půlku srnce. Prý, že jsem moc bledá a srnčí mi udělá dobře na mou sněhovou pleť. Srnčí jsem v životě nedělala, babička mě nenaučila a propadal jsem panice. Manžel zavolal na pomoc strýce. Strýc ochotně maso naporcoval, naučil vykosťovat a poradil prima recepty. ídlo, se kterým vždy machruju, když k nám má dorazit ctěná návštěva je ze srnčí kýty nebo plecka, dobré je také dančí nebo mufloní. Ale srnčí mi chutná nejvíce.
Dobře odblaněné srnčí lehce naklepeme, okořeníme směsí koření na divočinu. Připravuji si koření vlastní a co nejčerstvější. Rozdrtím jalovec, přidám trochu bazalky, nastrouhám trochu muškátového květu, rozemelu tak jeden - dva hřebíčky a kápnu pár kapek citronu. Nejdříve maso potřu máslem, pak posypu kořením, nechám v chladu do druhého dne odležet. Pak pozvolna peču do měkka (třeba i 4 hodiny) a podlejvám pivem, může být i černé. Jako přílohu většinou dělám pečené brambory. A nesmím zapomenout na hermelínovou omáčku. Nastrouhám 3 hermelíny, nechám je rozpustit v kastrůlku na cca čtvrtce másla, až jsou rozpuštěné, přileju necelý hrníček mléka. Maso na talíři poleju touto omáčkou, na omáčku dám plátek citronu a na citron kopeček brusinek.
Bohužel fotku nemám, vždy to sníme tak rychle, že ani nestíhám nafotit :D.
Po škole vaření se strejdou mi bylo jasné, že v téhle rodině asi nezhubnu :D.
A ještě na závěr... Něco na rčení, že láska prochází žaludkem opravdu bude.
Po jednom srnčím hodování mi kamarád mého manžela řekl: "Miluju, když žena umí dobře vařit. Když ve stáří láska zevšední, pleť povadne, vrásky vyskáčí, prsa spadnou ke kolenům, tak bych svou ženu nikdy neopustil kvůli mladé, krásné s pevnými prsy. A proč? Protože by mě na stará kolena sralo zase žrát párky s rohlíkama."
Tak Radku, mažu zpátky k plotně. Vařím pravý segedín z čerstvého zelí.
Vaše Vlaďka006
Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.
Milá Vlaďko006. Díky za zajímavý recept. Zvěřinu mám rád a zatím největší bomba byl kanec na šipkové omáčce mého přítele Michala, který si kvůli tomu neváhal natrhat šípky.
K obědu tu mám nugátový croissant, ale nebojte se, já se dnes odměním… A ten kamarád má pravdu, otázkou je, jak to bude u nás doma, až mi polovička zestárne (bujarý smích). Měla by ta moje holka něco vymyslet…
A závidím vám vaši babičku. Zkušenosti lidí, co to umí, jsou nenahraditelné. Někdy stačí malá drobnost a výsledek je neuvěřitelně proměněný.
Téma dne pokračuje. Pište, pište. Těším se na vaše recepty i povídání o nezapomenutelných žranicích.
Turnaj v samolodích běží ZDE: VYHRAJTE TO, NA CO MÁTE CHUŤ
Napište nám na redakční e-mail
a třeba právě vás vyberu a dám vám na konci dnešní editace dárek. Jaký – sledujte novinky dovíte se to během dne!
Nový komentář
Komentáře
k ochutnání zvěřiny jsem ještě nikdy nesebrala odvahu, možná o moc přicházím, ale nemůžu si pomoct
Daddysko, jedeš odspodu navrch, co? Tak ještě 5 článků a máš pro dnešek hotovo, gratuluji
dadma — #15 Když zvěřinu peču, mám okna do kořán. Odblaňuji s kolíčkem na nosu, ale neboj. To pivo chuť zvěřiny zjemní a hlavně když dáš na maso hermelínovou omáčku a hodně brusinek, tak vůbec nepoznáš, že jíš zvěřinu. Dělám tuhle omáčku i na jehněčí, když ho zrovna nechci dělat na česneku se špenátovou omajdou.
Zní to báječně a vzhledem k tomu,že to jedli na zámku,tak bych si to dala taky.
Jo, jo, vařit se musí hlavně s láskou!! To je znát .
Nedávno šel v televizi pořad o rodinné restauraci ve Španělsku. Paní míchala paellu se slovy: "Paella je nejlepší, když na hosty myslím s láskou a u vaření se modlím." A je to tak, pozitivní vibrace jsou neviditelné, ale působí.
mmmmmmmm...to srnčí obšlahnu komplet i s omáčkou
Tak zvěřinu nemusím.Možná kdyby mě ji někdo nachystal jako Vlaďky babička,tak by to bylo také něco jiného.
Můj strýc zase vařil u pana Baťi a na zaoceánském parníku.
Já zvěřinu jím zcela vyjímečně - moc mi nevoní - ale tuhle úpravu bych asi ochutnala
Srnčí, to by mi bodlo
já už tady úplně slintám,udělám si kakao a mám buchty upečené
vladka006 — #9 tam než se doštrachám,budeš i po zítřejší snídani :-) aspoň ti zbude a ušetříš námahu s buchtama
ToraToraTora — #3 já též, dnes to jsou hody pro oko,když to čtu... po obžerství na Vánoce tady máme samo masko a zeleninku
ifulinkaa — #7 Tak to abych ještě zadělala na buchty . Bydlím kousek od Děčína.
Radku, mňam, šípková omáčka nemá chybu. Dělám i ze šípků marmeládu. A takový čerstvý nadýchaný croissant s horou šípkové marmelády k snídani, holandské kakao s ušlehanou pěnou, z plnotučného mléka, lžičkou medu na zjemnění chuti.... Do prčic. Pak se mám dokopat k dietě
vladka006 — #4 a kamže mám vlastně jet? to mi jistě cestou vyhládne:-)
ToraToraTora — #3 Se mi minulý týden zdálo, že mi tchán donesl srnčí kýtu. Ráno jsem vyprávěla sen manželovi a ten mi na to řekl, že by měl tátu upozornit na to, že mám věštecké sny .
*modrá — #2 Manža tomu říká festival chutí.
ifulinkaa — #1 Tak přijeď. Segedín ještě zbyl .
Takové srnčí bych si dala.