Slíbili jsme vám, že se s vámi podělíme o zážitky z premiéry inscenace Babička se vrací čili Dichtung und Wahrheit (vybásněná a pravdivá) v podání divadla Ypsilon, v režii Arnošta Goldflama. V hlavní roli babičky exceluje herečka Jana Synková, kterou znáte například jako tetu Kateřinu z filmu Saturnin, role pana Proška se ujal v tomto představení herec Jiří Lábus.

Nečekejte venkovskou idylku

představení BabičkaKultovní román Boženy Němcové se proměnil a z poklidné venkovské atmosféry zbyly jen střípky. Pokud máte idylické vyprávění o životě na venkově v paměti ze školní povinné četby, připravte se na realitu, jíž představení rozhodně nešetří.

Představitelka babičky není stará kouzelná dáma, ale velice energická, chvílemi až nesnesitelná padesátnice (jak tomu ve skutečnosti opravdu bylo), která se s ničím nemazlí. Prošek v podání Jiřího Lábuse se nesympatií k této osobě netají a mnohokrát za představení dokáže svůj postoj k babičce, své tchyni, dát jasně najevo. Přesně jeho vztah dokreslují opakované úvahy o nekonečném setrvání této osoby na tomto světě...

Během představení vystupuje z děje představitelka Barunky, jejíž komentáře uvádí diváka do mnohdy drsné reality. Dozvíme se tak například, že skutečná Viktorka přežila autorku Babičky Boženu Němcovou o několik desítek let. „To je trapas, co!?“ komentuje překvapivě sarkasticky tuto skutečnost Barbora Vyskočilová v roli Barunky.

Celý příběh je protkán názorovými střety generací, během kterých se určitě budete bavit a které nestárnou...

Naše dojmy...

„Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na představitelku osoby babičky tak, jak ji ztvárnila Jana Synková. Často jsem si vybavovala nesnesitelnou tetu Kateřinu ze Saturnina. Po čase jsem ale přijala realistické pojetí inscenace divadla a dobře se bavila. Idylický příběh života na Starém Bělidle mi v paměti ale zůstane, nezávisle na pojetí tohoto příběhu v podání divadla Ypsilon."

Linda Wimmerová

„Já jsem si představení opravdu užila a všem, kdo mají rádi klasickou idylickou Babičku v podání Boženy Němcové, ale i těm, kteří ji třeba neznají nebo ji odsuzují jako haraburdí naší literatury, vřele doporučuji, aby se šli do Yspilonky podívat, skutečně to stojí za to! Po premiéře jsem z několika úst slyšela, že představení je příliš dlouhé, já jsem se ale bavila každou minutu a myslím, že by byla škoda cokoli z umné mozaiky tohoto příběhu vynechávat. Režisérovi Arnoštovi Goldflamovi tleskám za odvahu a všem hercům děkuji za skvělý zážitek!“

Klára Milošová

Zajdete se do Ypsilonky podívat? Četli jste Babičku?

Reklama