Čas běží, biologické hodiny tikají, ale vysněné miminko ne a ne přijít. Jak dlouho má smysl se snažit a kdy už je definitivně pozdě?

Svůj boj o dítě nevzdala Němka z Bavorska, které porodila po řadě neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a po několika potratech v čtyřiašedesáti letech. Holčička přišla na svět císařským řezem, je zdravá, váží však pouhé dva kilogramy.

Aby se dočkala miminka, musela si Němka nechat implantovat vajíčka v zahraničí, protože v Německu není dárcovství vajíček povoleno. Sperma pak pocházelo od jejího manžela.

„Rekordmankami“ co se týče věku v době porodu jsou však sedmašedesátiletá Rumunka a stejně stará Španělka, které obě porodily dvojčata.

Až bude děvčátku patnáct, bude její mámě devětasedmdesát a vnoučátek už se asi nedočká, leda že by se dcera rozhodla stát rekordmankou v opačném směru. Co myslíte, je mateřství v tomhle věku „normální“?

Zdroj: www.spiegel.de

V kolika letech je ještě rozumné, aby se žena stala matkou? Dovedete si představit, že byste rodila v čtyřiašedesáti? Nebo že byste vyrůstala s matkou ve věku babiček ostatních dětí? Měla by se horní hranice mateřství – pokud jde o umělé oplodnění – omezit zákonem?