Krásný den!

Posílám jeden příspěvek do dnešního tématu!

V našem domě si jen tak otočit kohoutem u radiátorů nemůžeme, nejdříve musí někdo rozdělat oheň v kotli a pravidelně přikládat. V domě je sice spousta lidí, ale jasně že zrovna nemá nikdo čas!

A tak opravdu ty teplé časy začaly, až odešla babička do důchodu. Kromě zahrádky a zvířectva se ujala i pravidelného rozdělání ohně a přikládání. „Uhlí, už dochází uhlí!“ řve po baráku, když už dochází zásoby „Kdy přivezou další?“ Ujistí ji rodiče, strejda a i my vnoučata, že uhlí přivezou brzy. Září celá štěstím, když se ta halda čerstvé várky z uhelných dolů sype z náklaďáku na náš dvůr. A pak už jen rozdává příkazy s těmi jiskérkami spokojenosti v očích. „Dědo, přivez mi ke kotli aspoň dvě kolečka.“ Děda nikdy neodporuje, neměl by klid celý den, kdyby nesplnil uhelné přání, a tak přiveze rovnou tři kolečka a my musíme zmírňovat tepelné dávky na menší čísla, protože kdyby si někdo troufl říct, že je přetopeno, bylo by po teple!

Uplynulo už spoustu let a babička stále topí. My, vnoučata, jsme už z domu a jezdíme jen na návštěvu. Zbylá rodina je stále ráda, že babička nepovoluje a stará se o blaho všech. Jenže se stala za ty roky „závislačkou“ – potřebuje stále více uhlí, protože si prodlužuje topnou sezónu. Naposledy začínala 1. září, protože prý jak jdou děti do školy, končí léto! Nemyslete si, ani v létě není naše uhlí v bezpečí, jakmile klesne teplota na patnáct stupňů, babičku popadne chladný třes a jde zatápět! No a my jí kupujeme stále uhlí. Vždyť, když někdo udělá radost druhým, přinese i sobě pořádný kus! (V tomhle případě dost velký teplíčkový kusanec!).

Všechny ženy-in moc zdraví
Margaretka


Milá Margaretko,
ze slohu vám píšu jedna.:) Z ekologického myšlení už by to tak slavné nebylo, ale chápu, že tady jde o babiččino zdraví.:) A to můžete být rádi, že babička uhlí nejí. To by vás pak vyšlo ještě dráž!:)

Rozhodně děkuji za příspěvek k tématu, povedl se vám.:)
Pokud i vy máte podobně zajímavou babičku nebo jiné uhelné historky, sem s nimi!:) Redakce@zena-in.cz

Reklama