K mezigeneračním nedorozuměním dochází často, když si mladí lidé hledají partnera, a ten není podle gusta jejich rodičů či prarodičů. Paní Světla má jiný problém, nemůže přijít na chuť novému partnerovi své maminky.

love

Nejen rodiče občas nesouhlasí s volbou partnera svých dětí. Rozvodovost je v naší zemi vysoká, a tak není divu, že si rozvedení partneři hledají partnera nového. To ale není případ paní Světly, jejíž maminka si našla ve dvaašedesáti letech nového přítele.

„Táta zemřel před rokem,“ říká Světla, „a ten novej... vůbec nechápu, jak to máma mohl tátovi udělat.“

Jak to celé bylo?

Světla žije se svým manželem, dvěma dětmi a maminkou v rodinném domě, který postavil její otec Vladimír. Ten je ale již rok po smrti a Světla na něj byla hodně fixovaná. „Byla jsem jeho jediná dcera, tak je pochopitelné, že si mě táta předcházel,“ vzpomíná s drobnou melancholií v hlase. „Když jsem se jednou vrátila z práce, přiběhla Áda a celá rozzářená povídá: Máme novýho dědečka! To byl teda šok.“

V obýváku seděl se Světlinou maminkou statný padesátník. Usměvavý a hlučný. „Představil se jako Albert. A mamka na něm mohla oči nechat - to nepochopim...“

Ani manžel Světly ze stále častější přítomnost bodrého Alberta není dvakrát nadšený. „Samozřejmě že bych nechtěla, aby mamka byla sama,“ vysvětluje Světla, „i jsem jí to říkala. Ale doufala jsem, že si najde někoho... někoho staršího, normálního. Albert je, s prominutím, stokilové ušmudlané čuně. Táta byl vždycky elegantní, voněl, byl to chlap s osobnostní, ne jako ten... škoda mluvit.“

Světla se bojí nechávat děti s babičkou, protože nechce, aby se s Albertem stýkaly. Situace není nijak vyostřená, ale občas nastanou konflikty. „Je mi trapně okřikovat padesátiletýho mužskýho, ale on si klidně, když to řeknu naplno, prdne a ani se nezačervená. Ještě se tomu směje a děcka se po něm samozřejmě opičí,“ stěžuje si Světla.

Albert je invalidní důchodce, proto je s maminkou paní Světly často a hodně času tráví u nich. „Nemá skrupule, vůbec ho nenapadne, že by se mohl nějak přizpůsobit domácnosti, do které takhle vpadl.“

Abychom Albertovi jen nekřivdili, je nutné říct, že se snaží pomáhat. Jenže není dvakrát zručný, tak většinou o jeho pomoc nikdo nestojí.

„Někdy přemýšlím, jestli to nedělá kvůli baráku,“ uvažuje Světla, „má syna, ten si s ním v ničem nezadá. Táhne mu na třicet a místo pořádný práce jen střídá brigády. Naštěstí k nám moc nechodí, ale kdykoli přijdou oba, snažíme se vypadnout. Máma je jak slepá, pořád mu podstrojuje a říká mu Aloušku tohle, Aloušku tamto... jen aby se Aloušek náhodou nepo-“

Co bude dál?

„Mluvila jsem o tom s manželem, a on si s Albertem šel promluvit,“ popisuje poslední konflikt Světla. Ano, dopadlo to fiaskem. „Albert se vlídně usmál, a pak se zeptal, u koho že to jsme doma? Jak si něco takovýho vůbec může dovolit, v domě, který postavil táta! A mamka, ta řekla, že se přece nebudeme hádat, že je nám takhle dobře. No, nám takhle dobře tedy není. Už jsme začali zvažovat možnosti stěhování - to přece není možný, aby se člověk na starý kolena takhle zbláznil...“

Čtěte také...