Zatímco váhové rozdíly mezi několika měsíčními dětmi ještě nejde brát moc vážně a závisí spíše na vrozených dispozicích dítěte, postupem času stoupá vliv rodičů, případně dalších příbuzných. Jinými slovy, to, že jedno dítě váží v půl roce sotva šest kilo a druhé skoro deset, nemusí ještě nic znamenat, byť obě hodnoty jsou spíše extrémní.
Matky obou kluků patří mezi zastánkyně toho, že dítě by se nemělo přejídat a přecpávat sladkostmi, protože pak by mohlo tloustnout a nebo si přinejmenším zadělávat na špatné stravovací návyky a tloušťku v budoucnosti.
"Mám kvůli tomu ale strašné boje s mojí mámou, která tvrdí, že nejen oběd, ale pokud možno i večeři by měl mít syn denně teplé a že ke každému obědu patří kromě hlavního jídla i polévka," popisuje Katka. Když kojila, babička ji nutila přikrmovat, když přestala s kojením, babička doporučovala mléko přislazovat. Katka marně argumentovala tím, že takové názory jsou překonané a že dítěti rozhodně nic nechybí. Když jedou na návštěvu k babičce, nastává pokus o vykrmení údajně hubeného vnoučka.
Ještě před pár desítkami let se mělo za to, že dítě s faldíky rovná se symbol zdraví. Dneska už se ví, že v kojeneckém věku vznikají tukové buňky, které pak celý život čekají na další a další výživu. Ukazuje se, že kojení jejich vzniku zabrání spíše než přikrmování, ale nemusí to být nutně pravidlem.
Je nicméně pravda, že mnoho dětí, které byly coby kojenci pěkně zavalití, z toho vyrostly. To už ale nemusí platit o dětech zavalitějších a starších. "Moje švagrová bydlí s manželem a mými rodiči přímo v domě a jejich pětiletá dcera váží pětadvacet kilo - je sice docela vysoká, ale dle mého rozhodně má sklony k obezitě. Babička, ale kupodivu i švagrová tvrdí, že ji nepřekrmují a že jí přece nebudou bránit v tom, aby jedla, když má hlad," říká Katka.
Jenže holčička miluje kromě vydatného jídla také chipsy, zmrzlinu, čokoládu, pribináčky...
"Děti, které zápasí s váhou, v naprosté většině případů doplácejí na to, že je rodiče moc vykrmují," tvrdí dětská obezitoložka Alexandra Moravcová.
Jídlo navíc často funguje jako náhradní slast - rodiče jím, zejména sladkostmi, odměňují děti třeba za statečnost při injekci nebo za to, že jsou hodné. Ani tohle není přitom nejlepší návyk do budoucna.
Extrémním případem jsou třeba rodiče dvouletého chlapečka, který užívá hormonální lék kvůli vleklým zánětům. Rodiče mu chtěli nemoc vynahradit, a tak ho odměňovali jídlem, bohužel léky samy rovněž zvyšují chuť k jídlu a ukládání tuku v těle, takže chlapeček nyní váží 18 kilo a chová se tak trochu jako otesánek.
Nový komentář
Komentáře
Babička mi vloni v létě vykrmila dceru, které to pak začalo vadit a už si sama dává pozor. Letos jsem babičku předem varovala a tak se zaměřila na syna, což může, protože je to hubeňour.
To znám u své matky taky, naštěstí malej sní jen tolik, kolik má chuť a dál už by do něj nic nedostala, kdyby mu pusu páčila
a sladkosti taky moc nejí, max.Kinder čokoládky nebo gumové medvídky... Mít tak já jeho vztah k jídlu, mohla bych v klidu projít kolem čikolády a ani by to se mnou nehlo
ale bohužel
ama: řekla bych, že má se sebou nějaký problém, když se musí takhle chovat... Napiš, jak to vypadá
Vivian: Jo jo, hustý to je. Zrovna v pátek jsem řešila dilema: malý v nemocnici strašlivě plakal, zejména po tom, co jsem odcházela z návštěvy. Normálně ho musela ze mě servat. A teď jsem se musela rozhodnout, jestli s ním má v nemocnici další tři dny zůstat nebo ho pustí domů - samozřejmě k ní, protože malá je nachlazená a on má strašně oslabený organismus. Kvůli malému jsem souhlasila s pobytem u ní. Vrátí mi ho v pondělí večer.
Ještě mi povídá: a jestli znovu něco chytne, tak si mě nepřej. Jako bych já mohla ovlivnit co přinese ze školky.
To byla poslední kapka, jsem rozhodnutá aspoň na měsíc přerušit kontakt.
Navíc jsem špatná, že jsem odmítla jet se školkou do Chorvatska. Malá nebude ještě ani chodit a já ji povleču dvanáct hodin autobusem? Prý by ji pohlídala - malá řve jen ji vidí.
ama: tak to je hustý...
Pokud to dítě štve proti vlastnímu otci
, to už bych nenechávala jen tak...
.
. A dost možná je to tady to jediné, co má smysl. Hlavně kvůli tomu malýmu.
Já vím, že to hlídání je vítaná pomoc, ale stojí ti to za to? Z toho, jak ho štve proti tátovi a proti bratrancům, se můžou vyklubat problémy... a pokud mu vštípí nesprávné stravovací návyky (přejídání), má zaděláno na starosti na celý život
Myslím, že vzepřít se má určitě smysl
Vivian: Máš pravdu a já to vím. Bohužel kdykoli se u mamy objevím, jsem okamžitě nasměrována do pozice dítěte, které nemá rozum, nic nezvládne a skoro ničenu nerozumí. Příliš vřelý vztah jsme neměly nikdy. Prostě "ty si tady sedni nebo se jdi projít, dítě dej sem a až budeš chtít odjet, tak to řekni asi pět minut předem." Vzpírat se nemá cenu. Na druhou stranu, malého teď hospitalizovali a já jsem moc ráda, že tam s ním mama šla, protože mám doma ještě osmiměsíční dcerku, kterou kojím. Největší strach mám, jak mi ho čtyři dny intenzivní péče převychová. Už tady bylo, že "tatínek je blbec, který se nestará o maminku ani o tebe, bratranci jsou pitomci a jen ti rozbíjejí hračky, takže ty od nás jim nepůjčuj atd."
ama: TY jsi jeho máma, TY jsi zodpovědná za jeho zdraví, NE tvoje matka. A jedině TY máš právo rozhodovat o svém synovi, NE tvoje matka. Pokud ho bude přecpávat i přes to, že jsi jí výslovně řekla, že si to nepřeješ, pak si s ní vážně promluv, nebo tam prostě asi fakt budeš muset přestat jezdit, pokud si nedá říct. Zdraví dítěte je důležité. A pokud je to její jeidné vnouče, tak by si toho snad taky měla vážit, ne?
Já jsem v pěti letech vážila přesně tolik, co tvůj syn, a určitě to nebyla podváha
Můj syn bude mít pět let a při každé návštěvě mi moje matka vyčítá, že vypadá jako "kulturista z Dachau". Přitom váží 20 kilo. Na naši návštěvu se připravuje tím, že navaří a následně se snaží nacpat do syna co nejvíc, protože se "přece doma pořádně nenají". Krmí ho tím stylem, že kdykoli otevře pusu, prostě mu tam strčí lžičku. Dokonce si pochvaluje, že u ní kaká i pětkrát denně, zatímco doma jen jednou. Po každé návštěvě, byť i jen na půl dne mi doma další den skoro nejí. Když se tomu pokouším zabránit, řekne, že teď jsme u ní a bude to podle ní. Co mám dělat? Nejezdit tam? Je to její jediné vnouče, tak se to snažím vydržet a návštěvy omezuji na jeden den.
Ťapina: takže tím spíš je moje štěstí, že s výjimkou jistých setkání jednou za měsíc nemám tendenci dorážet se po jídle sladkým, to by mi tak ještě chybělo
Vivian: Cukry se tráví rychle, zatímco klasické obědové jídlo, s tím si tělo nějakou dobu hraje. Když si dáš nalačno něco sladkého, tak to hned spálíš, protože tu energii právě potřebuješ. Ale po obědě získáváš určitou dobu plynule energii z toho oběda, a co teď se sladkým? Uloží se ve formě tuku na příště, protože teď ho není potřeba. Probíralo se to i nahubnutí, ty jsi chyběla?
Ťapina: a propos - vyslovila jsi zajímavou myšlenku - když si dám sladké před obědem, spálí se, zatímco když si ho dám po obědě, uloží se do špeků... mohla bys mi to nějak blíž vysvětlit? Jaký je fyziologický mechanismus této metabolické zvláštnosti?
Lhasa: a kdo přesně tady z toho dělá smrtelnej jed?
Myslím, že do toho extrému to tady nikdo nežene, aspoň já jsem si toho nevšimla. Kde to vidíte?
Znam jednu rodinu, kde se rozhodli, ze deti se budou stravovat jedine spravne. Zadne precpavani, dbalo se na zdravou vyzivu. Jedli bila masa, ryby, sunku, obcas syr a kvanta zeleniny a taky nejake ovoce. Od babicek se demonstrativne odchazelo tesne pred vytazenim buchty z trouby, doma se nepeklo, leda malo o vanocich. Susky se nekupovaly, ani coko. Vsichni byli krasni, zdravi, mati mozna az trosku moc vychrtla. Ted je kukum 30, 28 a "prckovi" asi 18. Jsou dospeli, stravuji se podle sebe a jsou zakulaceni, hlavne ti dva starsi a mladej je dobehne
a
, ale a ani to, co delali oni, se mi taky moc nezda
Tak nevim, jak to s temi spravnymi navyky je... Oni by je urcite meli mit a nemeli by mit tukove bunky
V zadnem pripade bych nedovolila, aby se z meho ditete stal
Pavluska:
To není nic proti tobě!
Vivian: mam-ča (11), Pavluska (15), Hanule (22)
Například... Jistě, že sladkost denně, dokonce několikrát, není ideální, ale zase dělat z toho smrtelnej jed je podle mě taky blbost. Stačí vysvětlit, že je to sice dobrota, ale když se jí často a moc, může ublížit
Já mám tentýž pocit jako Ťapina... A přitom si taky myslím, že všeho s mírou. Ono když se ty děti budou odmalička učit, že cokoliv sladkýho je fůůůj, tak pak přirozenou cestou k samostatnosti, budou chtít zjistit, jak je možný, že to fůůůj, tolik chutná spolužákům
Ťapina: já tady náznaky tvoření tebou popisovaného extrému nikde nevidím
všeho s mírou
david.lister: 10 palačinek? to mám pro celou rodinu /já to nejím/ k večeři
Jak to tady čtu, tak se začínám obávat, aby se tady netvořil další extrém. Nedávat dětem vůbec sladké a postarat se o to, aby ho pokud možno ani neznaly, to snad taky není v pořádku, ne?
) dát si něco sladkého před obědem. To se spálí, po obědě už se to uloží do špeků.
A z hlediska toho, po čem se víc tloustne, je správnější (byť nevýchovné
david.lister: v osmi letech to možná ještě nevadí, ale v patnácti bude nešťastná a ve třiceti bude mít odrovnaný záda a klouby...
A pak rodičům poděkuje za to, jaké úžasné stravovací návyky jí dali do života
.
Mně je takových dětí líto. Ony jsou šťastné, že jim rodiče dopřávají, a neuvědomují si, jak jim naopak ubližují... To jim dojde až po letech, kdy už se s tím většinou dá dost těžko něco dělat