GB

Visit Britain Vás zve na akce, výstavy a festivaly, které se aktuálně odehrávají či chystají ve Velké Británii. Zima je ještě daleko a daleko před námi, a proto užívejme plnými doušky všeho, co nám slunečné dny nabízí. Nechte se inspirovat energickým a temperametním karnevalem Notting Hill, extrémními sportovními výkony sportovců na White Air Extreme Sports Festivalu nebo se nalaďte na nadcházející módní vlnu na London Fashion Week.

Notting Hill Carnival 30.–31. srpna 2009

Ulice londýnského Notting Hillu se zaplní tancem a hudbou, vládnou rytmy techna a samby. Výroční karneval, který se již od roku 1965 koná poslední srpnovou sobotu a následující den (ve Velké Británii slaví státní svátek, letos data připadají na 30.–31. srpna 2009) ve čtvrti, kterou si většina z nás spojuje jen s romantikou a Hughem Grantem. U zrodu karnevalové show stála komunita přistěhovalců (především z Karibiku) a dnes je to druhý největší karneval na světě (první je v Rio de Janeiru). Přehlídku navštíví okolo dvou milionů lidí. Přehlídka je doprovázená koncerty, kapelami, tradičními orchestry, DJ’s a sound systémy. 

Churchillovo muzeum odhaluje zákulisí válečného štábu

Nová výstava vybízí návštěvníky k návratu o několik desítek let zpět a dává jim příležitost vidět, jak během druhé světové války žili a pracovali lidé kolem Winstona Churchilla. Na pět set pracovalo v neuvěřitelném tempu celých šest let v podzemních místnostech rozbombardovaného Londýna. Na výstavě lze vidět i autentické kousky jako například horské slunce, kterým si zaměstnanci vynahrazovali nedostatek slunečního svitu, nebo tichý, speciálně vytvořený psací stroj, který Churchill využíval, neboť bytostně nesnášel zvuky, jaké vydávají jednotlivé úhozy stroje. Výjimečná výstava se otevírá letos při příležitosti sedmdesátého výročí začátku druhé světové války, 27. srpna. Otevřeno má denně kromě 24. až 26. prosince a děti do 16 let mají vstup zdarma.   

GB

 London Fashion Week 18.–22. září 2009

V polovině září budou britská přehlídková mola hostit na více než pět desítek předních návrhářů a designerů. Událost, která diktuje trendy pro nadcházející sezony, se letos nese v duchu oslav 25. let britské originální módy. Vedle oficiální části pro odborníky a média probíhá i London Fashion Weekend, od 24. do 27. září, během kterého může každý ulovit výborné kousky do šatníků. Ačkoliv modely pochází přímo od návrhářů, kteří se aktuálně představují na probíhajících přehlídkách, právě v Somerset House, kam má přístup i veřejnost, se prodávají za zlomky původních cen. 

Swingující londýnské šedesátky v portrétních fotografiích 

Beatles, David Bowie, Jimi Hendrix and the Rolling Stones. Všechny tyto a mnoho dalších známých osobností můžete vidět na více než 150 fotografiích v britské Národní galerii portrétů. Záběry hudebních ikon jako například Pink Floyd nebo zpěvaček, které svým image, podporovaným módními návrháři, vybudovaly dnešní trend celebrit, ilustrují desetiletí, během kterých se z britské metropole stalo kultovní město kultury. Výstava je doplněna dobovými magazíny, obaly hudebních desek a pohlednicemi, a můžete ji navštívit  od 15. října do 24. ledna příštího roku v Londýně, poté bude až do konce září roku 2010 putovat po dalších britských městech

Síť hotelů Grange Hotel otevřela nový hotel zaměřený na ženy businessmanky

Nový londýnský luxusní hotel, v blízkosti katedrály sv. Pavla, láká do svých apartmánů především ženy – business cestovatelky. Zastřešené atrium i v noci září denním světlem a na návštěvnice čeká kompletní wellness zařízení včetně bazénu, osmi restaurantů, barů a kadeřnictví. V hotelu myslí především na ubytované dámy: pokoje mají profesionální podsvícená zrcadla pro perfektní líčení, vysoušeče vlasů s nadstandardně dlouhou šňůrou, široké koupelnové police na množství kosmetických přípravků, výškově nastavitelné sprchy a všechna zrcadla jsou s nemlživou úpravou. 

GB  

Festival jídla a pití na pobřeží 

Souměstí Brighton & Hove, ležící na jižním pobřeží, nabízí na sklonku léta kromě oblázkových pláží a exotických staveb další velké lákadlo – festival jídla a pití, který během víkendů potrvá celý měsíc září. Pastva pro oči i tělo se letos soustředí především na lokální zemědělce a producenty potravin a snaží se návštěvníky naučit využívat zdroje, které mají nejblíže svému bydlišti. Samozřejmě nebude chybět ani přehlídka vín, kuchařské exhibice a dětské workshopy.  

White Air Extreme Sports Festival 18.–20. září 2009

Sussexské město Brighton je také místem festivalu White Air Extreme Sports, který se letos koná již podvanácté. Nabídne soutěžní ochutnávku čtyřicítky nejextrémnějších sportů. Závodit se bude jak na souši, tak na moři a ve vzduchu v množství kategorií: windsurfing, sportovní potápění, bojová umění, BMX, skoky z třicetimetrové věže, skate, inline parkour, street dance, streetboard a další. Mnoho z disciplín si budou moct přihlížející sami vyzkoušet. Večery a noci mohou návštěvníci akce trávit v klubech na pobřeží, kde je postaráno o bohatý hudební program. Koncerty zde odehrají věhlasné skupiny jako Doves, The Cribs, The White Lies, British Sea Power a další.

Montezuma, vládce Aztéků

Montezuma byl pokládán za poloboha a vládl nad říší, která se rozpínala od břehů Pacifiku až k Mexickému zálivu. Výstava, mapující Montezumův život a jeho odkaz, bude v Britském muzeu zahájena 24. září. Mezi mistrovská díla aztécké kultury, která na výstavě uvidíte, patří i impozantní kamenný monument známý jako Teocalli svaté války a další exponáty montezumových časů. Výstava se komplexně věnuje aztéckému náboženství, dobytí říše Španěli, záhadné Montezumově smrti a následnému pádu impéria.

Rádi bychom Vám také nabídli k pravidelnému odběru čtvrtletník „Britain Planner – The Official Guide to The Nations & Regions“. Pokud máte zájem, zašlete nám prosím svou poštovní  adresu, obratem obdržíte aktuální číslo. Zasílání i čtvrtletník jsou zcela zdarma. 

Pro více informací o akcích a událostech nejen v Londýně, ale i na dalších místech ve Velké Británii navštivte www.visitbritain.cz

VisitBritain
Konviktská 24, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 608 862 740
Fax: +420 222 005 510