Léto nás pomalu opouští, avšak přichází na řadu pozdní, tak zvané "babí léto". Balkony a terasy ještě hezky zdobí květy a plody rostlin, a tak i v tomto měsíci musíme o rostliny řádně pečovat.

BALKON A TERASA
Nyní je čas na sklizeň rajčat. Pokud vám na balkoně rajčata nestačila dozrát, otrhejte je, vyskládejte do nízké dřevěné bedničky a dejte na teplé místo. Rajčata dozrají.

Nyní je také vhodná doba na vysazování cibulek. Chcete se v zimních měsících těšit z jarních květin? Tak vysazujte cibuloviny na místa, kde si jich budete moci užít. Dodejte jim kvalitní zeminu a zakryjte chvojím. Již v lednu se budete moci těšit ze sněženek, bledulí, krokusů, aj.

V září už jsou noci chladné. A tak rostliny citlivé na chlad, např. Ibišek, Durman, aj., přestěhujte na teplejší místo.

Z mnoha letniček můžete nyní sklízet semena. Semena pročistěte a uskladněte v suchu. Příští rok si je můžete znovu vysít.

Nádobové rostliny by se už neměly přihnojovat.

BYT
Kořeny rostlin potřebují dostatek vzduchu, aby mohly dýchat. Ve zhutnělé nebo trvale přemokřené půdě je kyslík značně omezen. Proto čas od času půdu kypřete.

Čerstvý vzduch pokojovým rostlinám velice prospívá. Proto je nechte venku co nejdéle. Pokud se však objeví první mrazíky, rostliny přestěhujte do tepla.

Při chladnějším počasí a nižších nočních teplotách omezte zálivku. Čím nižší je teplota vzduchu i půdy v květináči, tím méně vody rostliny přijímají.

Jak často rostliny zalévat, závisí na jejich potřebě. Důležitou roli hraje substrát v květináči. Rašelinný substrát vysychá rychleji, a proto se rostliny musí zalévat častěji. U rostlin v keramzitu jsou intervaly pro zalévání delší.

Rostliny na kmínku nebo tvarované dřeviny, např. myrta, cypřiš, aj., je potřeba nyní naposledy zastřihnout a odstranit ovadlé listy.

Jděte vstříc babímu létu a užívejte si posledních teplých a slunečných dní.

Příště: Říjen – podzimní bydlení

 
Reklama