Zejména ti, kteří jsou již v seniorském věku, mohou za odpočinkem od všedních aktivit vyrazit i v průběhu nastávajícího babího léta. Již dávno neplatí, že senior je člověk, který tráví své volno pouze doma u televize nebo na zahrádce. Ruku v ruce s tím, jak se zvyšuje celkový počet Čechů, kteří jezdí na dovolenou do zahraničí, se zvyšuje i počet cestovatelů vyrážejících za hranice naší země z řad seniorů. A výjimkou nejsou ani exotické destinace.

Riziko nejen v cílové destinaci
Před cestou je však radno se dobře připravit! Lidé mnohdy nemyslí na to, že by mohli onemocnět nejen v místě pobytu, ale dokonce už i na letišti nebo v letadle. Kapénkové infekce se šíří do vzdálenosti dvou metrů od nakažené osoby, infekce se může přenášet i nedostatečně udržovanou klimatizací. Je třeba také počítat s tím, že hygiena v letadle je značně ztížena. Kolik lidí před námi asi vzalo do rukou například palubní časopis? Před každým jídlem bychom proto neměli nezapomínat na dezinfekci rukou. Letadlo logicky není jediným dopravním prostředkem, kde by hrozila nákaza. Vyplatí se být ostražitý všude a za všech okolností.

Být vybaven potřebnými léky
S vyšším věkem se pojí spousta rizik, které bývají často opomíjené. S přibývajícími lety se snižuje obranyschopnost organizmu, zvyšuje se náchylnost k nákaze různými infekcemi a pro tělo je obtížnější s nimi bojovat. Průběh infekční choroby navíc obvykle komplikují chronické nemoci, kterými velká část osob v pokročilém věku trpí. Samozřejmostí by proto mělo být základní vybavení cestovní lékárničky. Je lepší být připraven na všechny varianty. Nikdy dopředu nevíme, jakou úroveň bude mít lékařská péče v místě, kam míříme. Chystáme-li se na cestu letadlem, měli bychom si vzít pravidelně užívané léky do příručního zavazadla.

Očkování je efektivní prevencí
Nejen seniorům plánujícím zahraniční cestu se doporučuje navštívit očkovací centrum a zkonzultovat povinné i nepovinné očkování vhodné pro danou lokalitu. Jak již bylo řečeno, snížená imunita ve vyšším věku nahrává do karet všemožným infektům. Očkovací centrum je dobré navštívit s předstihem, aby byl dostatek času na aplikaci všech potřebných vakcín. Vedle onemocnění vyskytujících se typicky v místě plánované dovolené se vyplatí myslet i na očkování, která ochrání seniory při cestě a koneckonců i v našich končinách. Řeč je například o očkování proti pneumokokům. Invazivní pneumokoková onemocnění patří mezi závažné nákazy, zejména u osob starších 65 let. Očkování proti pneumokokům je navíc pro seniory hrazené ze zdravotního pojištění.

Starší generace cestovatelů často dohání to, na co v mládí neměla čas nebo prostředky.

Senioři si právem užívají dobrodružství na cestách.

Vždy by ale měli pamatovat na rizika s cestováním spojená a důkladně se připravit, aby jim krásné

zasloužené zážitky nic nezhatilo.

Reklama