Zatímco letní dovolené věnujeme delší dobu a většinou ji trávíme s rodinou, na podzim se naše myšlenky spíše ubírají směrem k víkendovým pobytům spojeným s odpočinkem v lázních nebo wellness hotelích ve společnosti našich partnerů či kamarádek. Vyzkoušeli jste již vše možné a dochází vám fantazie, kam vyrazit letos? Maďarský Hévíz  je malé město se zhruba pěti tisíci obyvateli, které svým návštěvníkům poskytuje celoročně služby vysokého standardu, kde můžete vybírat z různých typů ubytování od soukromí až po pětihvězdičkové hotely, ale navíc se chlubí ještě jedním velmi zásadním NEJ. A tím je největší biologicky aktivní přírodní termální jezero světa vhodné ke koupání, které dokáže osvěžit nejen tělo, ale i duši. Navíc plavání v termálním jezeře pokrytém pestrobarevnými lekníny je opravdu nezapomenutelný zážitek, určitě byste měli alespoň jednou v životě vyzkoušet!

lázne

Jezero Hévíz s rozlohou 4,4 hektarů je napájeno termálním pramenem, který obsahuje sloučeniny síry a nerostných látek a vyvěrá v hloubce 38,5 metrů v pramenné jeskyni na dně jezera. Prameny jsou v jeskyni vlastně dva - na východní straně vyvěrá do jezera voda s teplotou 17,2 °C a na západní straně pramení voda horká 39,6 °C a jsou tak mohutné, že dokážou za 72 hodin vyměnit celý obsah jezera. Na podzim a v zimě se pohybuje teplota vody v hévízském jezeře v rozmezí 23-25 °C, a tak je koupání v něm nejen zajímavým, ale současně i příjemným zpestřením pobytu bez ohledu na počasí a roční období. Kromě toho teplá voda ze spodní části jezera stoupá k hladině, zatímco ochlazená voda z povrchu klesá ke dnu. Toto dvousměrné proudění, podpořené otáčením vodní masy vpravo díky oválnému tvaru jezera, udržuje vodu v neustálém pohybu. To napomáhá regulaci teploty vody v jezeře, distribuci ve vodě rozpuštěných látek a zároveň poskytuje koupajícím se jedinečný masážní účinek.

Hledáte jedinečný lázeňský zážitek?

Vedle léčebných procedur nechybí v Hévízu ani wellness služby. Medical wellness neboli lékařsky kontrolované kúry se věnují každému jednotlivci zvlášť a přizpůsobují se jeho potřebám. Důležitou složkou procedur je uvolnění stresu a vytvoření vědomí zdravého životního stylu. To vše můžete absolvovat ve wellness částech lázní nebo mnoha hotelích, které hostům vedle sauny, parních lázní, ledové jeskyně, solné jeskyně, perličkových koupelí s moderními odpočívárnami nabízejí také zkrášlující a peelingové procedury.

lazne

Efektivní řešení problémů s bolavým krkem, zády, kyčlemi či koleny

V nabídce léčebných procedur městečka Hévíz naleznete i tradiční Hévízskou terapii, která pomáhá nejen při léčbě pohybového aparátu a jejíž podstatou je využití léčivé vody jezera Hévíz. Terapii, která je stanovena každému na míru, předchází lékařské vyšetření s posouzením stavu, na základě nichž specialisté určí vhodné terapeutické prvky, které na sebe navazují. Následně je prováděna podle jasně stanovených pravidel a za stálého lékařského dohledu. Mezi jednotlivé léčebné prvky této terapie patří koupání v termální vodě, léčivý bahenní zábal nebo bahenní koupele či speciální zátěžová lázeň, invence hévízského revmatologa Dr. Molla Károly. Do individuálního léčebného plánu může být zahrnuta také konzumace léčivé vody jezera Hévíz z pitné fontány, terapeutická masáž, pohybová terapie (jednotlivě a/nebo ve skupině), fyzioterapeutická procedura či vodoléčba (CO2 koupel, podvodní masáž či galvanická lázeň).

lazne

Bonusem lázeňského městečka Hévíz je i fakt, že většina sportovních činností spojených s fyzickým výkonem se zde dá provozovat v přírodě na čerstvém vzduchu (např. turistika, cyklistické vyjížďky, nordic walking, jízda na koni, golf nebo tenis) či ve vodě (např. vodní jogging nebo fitness). Příznivci pasivního odpočinku se pak v Hévízu mohou seznámit s mnoha relaxačními technikami alternativních východních metod, ať už tchai-chi , jógou nebo 5 Tibeťany.

Více na www.heviz.hu/cz/hevizske_jezero.

Reklama