Pro děti je nejdůležitější, aby na aktovce byl vyobrazen jejich oblíbený hrdina, může to být Elsa, Harry Potter, jednorožec, prasátko Peppa, nebo třeba traktor. Na tom se s rodiči většinou shodnou. A teď nastává ta komplikovanější část, zorientovat se v nabídce  a zhodnotit všechny ty užitečné informace a technické parametry, jaké by správná aktovka měla mít.  Kolik by měla vážit, měřit, jaké by měla být vybavení? Jak poznám, zda je aktovka zdravotně nezávadná pro záda mého prvňáčka? Jak prostě vybrat tu nejvhodnější?

64ec63ed177b0obrazek.png
 
Na trhu je poměrně široká nabídka, zejména na tom on-linovém se dá přirovnat doslova k džungli. Jak se vyhnout nepříjemným překvapením v podobě chytře zamaskovaného čínského webu, kdy vám objednané zboží dorazí většinou v řádu měsíců a s velkou pravděpodobností, bude zboží vypadat poněkud jinak než na fotce? Obraťte se na ověřené, lokální výrobce aktovek, pouze tak bude výběr školní aktovky příjemným zážitkem bez nemilých překvapení. 

Sázka na jistotu a oblíbenou volbou rodičů i dětí je lokální značka Baagl, která má k dispozici úžasný výběr ergonomických aktovek a batohů.

blobid0.png

Navíc, značka Baagl, především na popud svých zákazníků otevřela také první značkovou prodejnu , kde najdete kompletní sortiment aktovek a baťohů,  včetně všech nezbytných doplňků pro školáky a jejich rodiče.

V prodejně na vás kromě krásných aktovek, batohů, penálů nebo sáčků na obuv čeká i profesionální a vždy usměvavý personál, který vám rád poradí a pomůže s jakýmkoliv přáním či dotazem. Zde se osobně seznámíte s celou řadou vychytávek značky Baagl, mezi které patří například ergonomická záda, rostoucí systém, plně nastavitelné popruhy či reflexní prvky pro větší bezpečnost dítěte.

Veškeré zboží si v prodejně můžete samozřejmě pohodlně vyzkoušet a nakombinovat tak, aby vyhovovalo vám i vašemu školákovi či školačce. V nabídce je nyní bezmála stovka různých motivů jak pro holky, tak pro kluky. Prodejna se nachází v pražské Libni v nově zrekonstruovaných prostorách areálu U Pekařky a disponuje vlastním parkovištěm a dětským koutkem.

64ec6426da244obrazek.png
 
Jak tedy správně vybrat aktovku? Poradili jsme se s přímo s fyzioterapeutkou.
Možná pro vás bude překvapením, že vedle kritéria zdravotní nezávadnosti aktovky je pro zdravý vývoj pohybového aparátu dítěte neméně důležité její správné nastavení. Úžasný výběr ergonomických aktovek a batohů, stejně jako návod, jak je správně nastavit, najdete na stránkách české značky BAAGL nebo v její značkové prodejně. Co dále při výběru aktovky zohlednit? Ptali jsme se člověka z nejpovolanějších.

Minimální váha a ergonomie především

Nejdůležitějším kritériem, na které bychom se při výběru aktovky měli zaměřit, je podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové z FYZIOkliniky výchozí váha. Ta by se měla v případě prvňáčků pohybovat od 800 do 1200 gramů. „Obratle dětí obsahují růstovou chrupavku, která roste do výšky, a pokud je obratel zatížený tlakem váhy aktovky nebo jakéhokoli jiného břemene, musí chrupavka růst proti odporu, což může způsobit její deformaci. Zároveň u dětí ještě není vytvořený silný svalový aparát,“ vysvětluje Iva Bílková. Zároveň upozorňuje, že na váhu je důležité dbát i při naplnění aktovky – celkově by neměla přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte. Velmi důležitým parametrem jsou dále ergonomicky tvarovaná záda kopírující anatomické zakřivení páteře. Aktovky splňující nejpřísnější ergonomické požadavky disponují takzvaným ITC certifikátem potvrzujícím kvalitu výrobku. Na etiketě bývá rovněž vyobrazena silueta páteře.

64ec645a75756blobid0.png

 Popruhy a polstrování pro pohodlné nošení

S ohledem na křehkou konstituci dětí v raném školním věku nesmíme opomíjet ani šířku popruhů, jež musejí být dostatečně široké, aby byla váha aktovky rozložena přes celá záda. Vnitřní strany popruhů by měly být polstrované, z hladkého a jemného materiálu, aby nedocházelo k odřeninám. Nezbytnou součástí by měl být rovněž hrudní pás zajišťující rozložení váhy aktovky na celý trup.

„Aktovka by měla být vybavena širokými a dobře polstrovanými popruhy ve tvaru písmene C nebo S, aby popruh nezasahoval do ramenního kloubu a dítě mohlo při chůzi volně pohybovat rukama. Zároveň by váha měla být posazena i na klíčních kostech, aby popruhy nebyly zařezané do trapézů. Výška batohu by měla být od ramen po pánev, radí dále Iva Bílková. Pokud chcete, aby aktovka s dítětem v průběhu školní docházky tzv. rostla, poohlédněte se po takové, která je vybavena posuvným zádovým systémem ERGO ADJUSTABLE SYSTEM.

 64ec6464bf539blobid0.png

Praktické vychytávky

Minimálně pro mladší školní děti je vhodné zvolit aktovku s pevnou konstrukcí a zpevněným dnem, aby dokázala sama o sobě stát. A co dalšího by nemělo chybět? Určitě bezpečnostní reflexní prvky, povrchy z nano materiálů, které zabraňují pronikání vlhkosti a snadno se čistí. Osvědčené je rovněž potažení vnitřní strany batohu nepropustnou polyuretanovou vrstvou, použití lehkých materiálů s odvětrávacími lištami, aby se dětem nepotila záda, a vhodné uspořádání vnitřních přihrádek, které umožní umístění nejtěžších věcí těsně k zádům.
 64e5d08b8e1b4obrazek.png

Reklama