Azavak nebo také Azavažský chrt je někdy také nazýván saharským chrtem, psem Tuaregů – králů pouště.

Historie
Ne nadarmo. Tohle několik tisíc let staré plemeno má svůj původ právě na okrajích Sahary, byl chován kočovnými kmeny Tuaregů, kterým pomáhal štvát zvěř, chránit majetek i lidi před zloději i šelmami. Zároveň byl výborným společníkem, kamarádem dospělých i dětí, jeho vlastnictví bylo symbolem přepychu. Už jeho vzhled je totiž velmi přepychový, je hrdý, vysokonohý a elegantní. Do Evropy se dostal až po druhé světové válce a ihned si získal řadu příznivců.

Jaký je?
Ostatně není divu. Je to čistě přírodní plemeno, takže je odolný a zdravý. Mimořádná a jedinečná je i jeho povaha. Je vysoce inteligentní, schopný samostatného přemýšlení, ostražitý, hravý, plný energie a neustále potřebuje být v kontaktu s děním. Rád se učí nové kousky metodou pochvaly a motivace, nikdy na něj nezkoušejte tvrdý výcvik a dril, to nesnáší. Miluje svoji rodinu, miluje své lidi a také děti, kterým rád projevuje svoje něžnosti. Potřebuje ale aktivní rodinu, protože jeho potřeba být v pohybu je vysoká, nadmíru miluje běh. Co ovšem příliš rád nemá, je voda, takže koupání omezte na miminum a špinavé tlapky jen otírejte vlhkým hadříkem. K cizím osobám si udržuje odstup, ale není agresivní.

Jak vypadá?
Psi jsou vysocí přibližně 64-74 cm, fenky 60-70 cm, váží kolem 20 kg. Jejich srst je extrémně krátká bez podsady a tak musí být chován v bytě, venku by mu bylo zima. V zimě proto na delší procházky nezapomínejte na nějaký teplejší obleček. Na avazaky narazíte v různých barevných variantách, od pískové, béžové po tmavě červenou nebo v kombinaci s černým žíháním. Povinné jsou bílé ponožky a bílá špička ocasu, žádoucí bývají bílé znaky na hrudníku, ale všeho s mírou. Ohledně barev se stále vedou spory (viz níže).

Azavak se dožívá zhruba 12 let i více, v poslední době lze potkat i čtrnáctileté azavaky, ale to už jsou opravdu stařečci. Ovšem v 10-12 letech je ještě schopen absolvovat i procházky dlouhé několik desítek km. Paní Eva Krulišová, chovatelka azavaků k tomuto  mimořádnému plemenu doplňuje: „Co se týká barev, tak nebyly žíhaní azavaci vůbec uznáváni, tato barva je vedena jako standardní od 90. let minulého století. Naopak bílé znaky byly velmi důležité a čím víc měl pes bílé barvy, tím lépe. Nyní je situace jiná a rozsáhlé bílé znaky začaly být překážkou úspěchu na výstavách, hlavně ve Francii.

Tito psi jsou, jak již bylo zmiňováno, čistě přírodním plemenem, a tak netrpí v podstatě žádnými dědičnými chorobami a vadami, například srdečními vadami, dysplazií, poruchami činnosti ledvin apod. na rozdíl od velkého množství tzv. módních plemen. Za to vděčí hlavně tomu, že se nestali a pravděpodobně nikdy nestanou právě tím tzv. módním plemenem. K jeho chovu se neuchylují množitelé, kteří mnohdy používají do chovu i nevyhovující zvířata a jde jim hlavně o zisk.

Jsou to psi velmi vytrvalí a rychlí, odolní proti únavě, dovedou si svoje síly rozložit. Takový pes se hodí pro skutečně aktivního člověka, který rád tráví čas procházkami, běháním nebo jízdou na kole. Ten, kdo se rozhodne pořídit si azavaka, by měl být také odolný psychicky, protože výchova tohoto psa není nic snadného. Skutečně se nehodí pro lidi, kteří vyžadují od psa naprostou, okamžitou a slepou poslušnost. Samozřejmě, azavaci se naučí ovládat základní povely, mohou být velmi poslušní při správné výchově, ale vždy budou o vašich povelech přemýšlet a hodnotit, zda se jim vyplatí je splnit. Přesto, nebo právě proto dokáže svému pánovi připravit krásné společné chvíle a skutečně umí být úžasným rodinným psem.

Od cizích lidí si udržuje odstup, ale když si jednou někdo získá jeho důvěru, má ji na celý život. Pokud ovšem azavakovi někdo ublíží nebo mu v jeho očích ukřivdí (např. nezaslouženým trestem), trvá velmi dlouho než získá jeho důvěru zpět. Někdy se to dokonce vůbec nepodaří.

Azavaci skutečně nemají rádi vodu, ale najdou se i výjimky. Můj pes v létě sám vyhledává rybníky nebo říčky a potoky, aby se mohl zchladit a velmi rád si v mělké vodě zaběhá.

Pokud se někdo rozhodne pořídit si azavaka, měl by se připravit na cenu mezi 15-25 tisíci korunami. To platí pro psy pořizované v České republice. Importovaný azavak přijde se všemi náklady zhruba na dvojnásobek. Ale pořizovací cena psa je jen začátek a rozhodně je to zlomek nákladů, které jsou vynaloženy na jakéhokoliv psa v průběhu jeho života. Kvalitní krmení, veterinární péče, výstavy a sport přesáhnou pořizovací cenu psa mnohdy už v prvním roce jeho života.“

Tak pro tohohle elegána jsem se opravdu nadchla. Snad proto, že elegancí připomíná koně…?
Co říkáte?

Foto a odborná konzultace:  Eva Krulišová, ch.st. Tin Akoff, tel. 602 489 985

Reklama