Také s přicházejícím sluníčkem nemůžete vydržet doma, a začínáte být netrpěliví?Těšíte se, že konečně oprášíte jízdní kolo, a uděláte si alespoň na půldenní či celodenní výlet do okolí?

kola

Lidé na kolech dotvářejí prostor, a jeho atmosféru. Proto jsou všechna místa i města, kde jezdí hodně cyklistů vnímána jako příjemná. Jízda na kole nabízí zálibu v turistické a rekreační cyklistice, nebo jen jako možnost poměrně rychlého dopravního prostředku. Denně usedá na kolo více jak 1,5 milionu lidí. V Čechách je téměř pět milionů cykloturistů, a přes milion aktivních rekreačních tras, jejichž délka je 40 000 km. Kolo ovšem není jen prostředníkem k poznávání krajiny, ale také historických míst, a měst s bohatou kulturní nabídkou. Odborníci předvídají, že do pěti let se cykloturistika stane klíčovým odvětvím cestovního ruchu. Jeho potenciál objevují dálkoví i rekreační a příležitostní cyklisté z Česka, ale také zahraniční „dovolenkáři  s kolem“ z Německa, Polska a Nizozemska. Přijíždějí sem na několikadenní pobyty, a s oblibou pořádají hvězdicovité výjezdy. Sportovní a terénní cyklisté, jejichž primárním cílem je prožitek z jízdy a překonávání vlastních limitů, oceňují vysoce náročné terénní trasy v kopcovitých lokalitách.

Cyklistika prodlužuje život

Nejenom „Bicycle“ od Queen vzdávají hold jízdnímu kolu. Podle studie British Heart Foundation (Britská nadace pro srdce) stačí ujet týdně dvacet kilometrů, abyste snížili riziko kardiovaskulárních chorob o polovinu. Kdo od svých 35 let ujede přes devadesát kilometrů týdně, prodlouží si život přibližně o dva roky. Jízda na kole je typickým bipedálním sportem rychlostně vytrvalostního charakteru.Počtem najetých kilometrů, a tím i značnou délkou zatížení klade vysoké nároky na kardiorespirační a nervosvalový systém, pasivní pohybový aparát, a především na energetický metabolismus. Energetický výdej se při jízdě na kole se pohybuje v závislosti na pohlaví, věku a hmotnosti od 1000 do 1300 kcal. Při zvýšené zátěži však nejvíce rostou nároky na udržení tepelného komfortu.

kola

Čím podpoříte svůj výkon?

Víte, jak se lépe soustředit na prožitek z pohybu, a podpořit výkon? Než šlápnete do pedálů, nechte si kolo odborně zkontrolovat, doplňte výbavu, a oblečte se tak, abyste při jízdě na kole nebyli přehřátí, ani podchlazení. Alfou a omegou každého výletu je cyklistický dres „na tělo“, kalhoty s vložkou, rukavice a další vrstvy. Přitom nejde jen o střihové provedení, ale především o funkční materiál: „Od hrubých a štípavých materiálů jsme se přesunuli k měkkým a na dotek příjemným, a přitom plně funkčním. V poslední době se osvědčil prodyšný, rychleschnoucí materiál Cool dry, který udržuje tělo v suchu a optimální teplotě,a také meryl, z něhož se vyrábějí elastické cyklokalhoty,“ vysvětluje odborník ze společnosti Silvini, ing. Jan Pejsar. „Ale stále se setkávám s jednou základní chybou, kterou lidé často dělají – že si pod funkční bundu nebo mikinu oblečou bavlněné triko. Důležité je, aby byly funkční všechny vrstvy.“ Není bez zajímavosti, že aerodynamické oblečení s vysokou elasticitou vytváří ideální tlak, který na těle působí jako těsnější kůže. Dochází k povzbuzení činnosti krevního oběhu a k udržování optimální termoregulace organismu. A ještě něco: tím, že krev lépe cirkuluje, nedochází k nepříjemné ztuhlosti svalů po námaze, a vzniká podobný efekt jako u masáží. Jestli jste dobře připraveni, můžete si konečně vybrat cíl své první jarní cesty. Ať už se vydáte na vyjížďku po cyklostezce, nebo zvolíte náročnější trasu v terénu, za den na kole zdoláte zhruba třikrát až čtyřikrát větší vzdálenost než kdybyste šli pěšky!

Reklama