O tátu jsem přišla hodně brzo, mně bylo šestnáct, jemu málo přes čtyřicítku.

Umíral na těžkou nemoc v době, kdy jsem sama se sebou měla fůru problémů a právě v té době, kdy jsem nejvíc ze všeho potřebovala poradit se životem, nebylo vlastně nikoho, kdo by se mě kvalifikovaně ujal. Máma byla celá utrápená, věčně v nemocnici a já se tam upřímně řečeno bála chodit. Když jsem neviděla na vlastní oči, pořád jsem mohla doufat, že se to ještě nějak spraví.

Nespravilo... ale nechci tady psát o smutných věcech, raději popíšu tátu v situacích, které byly pro něj typické. Podle fotky v mládí musel být velký fešák, připadal mi skoro jako Gérard Philippe a maminka byla vyslovená krasavice s uhrančivýma očima, kam se na ni hrabu... moc hezký pár. No, a tatínek byl k tomu ještě i velmi temperamentní - řečeno decentně - líp by k tomu sedělo slovo prchlivý. K jeho cti budiž řečeno, že se svou tchyní, mou drahou babičkou, vycházel obdivuhodně i přes její generálské sklony a dá se říct, že ji měl i docela rád. Jak mohl, dal jí svou přízeň poznat buď v tom, že pomohl nějakou prací anebo potěšil dárkem.

Jednou v létě byl s tchyní sekat trávu. Dost daleko od domu, tráva se musela koupit a jednalo se o malý kousek na svahu říčky. Tatínek se dal do sečení. Babička, ruce v mohutný bok, jeho práci pozorovala. ,,Zdenečku, toto není naše tráva!" začínala remcat. On jí přes rameno odpověděl, že ví, co dělá, a sekl dál. Babičku to ovšem neodradilo. Když měla pravdu, tak ji dokázala prosazovat, i kdyby trakaře padaly.

Táta samozřejmě věděl, který je náš díl a čím dál tím víc ho dopalovalo namáhat se, potit a ještě k tomu poslouchat kybicující babičku. Po pár minutách vybuchl: ,,Jestli toho okamžitě nenecháte (uctivě jí vykal, a moc pěkně to korespondovalo s tím, co jí slíbil provést), tak vám tou kosou na místě useknu hlavu!!!". Babička se obrátila a i přes svou majestátní postavu prchala k domovu, jen se za ní prášilo. Tatínek v mžiku vychladl a teď už v klidu, nerušeně, práci dokončil.

Další případ: táta byl náruživý houbař. I nasbíral tašku májovek. Pyšně je vysypal před tchýni na stůl a kochal se jimi. Babička vzala jednu houbu, přičichla k ní, obracela ze všech stran a pochybovala o její nejedovatosti. A že se toho bojí a vařit z toho nebude. Táta všemožně i pomocí atlasu dokazoval, že jsou to zaručeně májovky a že se tedy milá babička plete na celé čáře. Jeho houbařská čest se zdála být pošpiněna...

Když viděl, že s umíněnou bábou není řeč a jeho úlovku hrozí vyhození na hnůj, vzplál spravedlivým hněvem a před užaslou rodinou si nacpal syrové májovky do úst a spolykal to se slovy: ,,Já vám ukážu, jestli jsou jedovaté nebo ne!"  Lepší argument mohl těžko najít, ale na jídlo už jich zbylo tuze málo... tolik můj hodný tatínek, který mi stále chybí. Kolikrát jsem si říkala, že v době, kdy jsme byli spolu, jsme si pramálo rozuměli a teď, když bychom si mohli pokecat o životě a měli bychom si co říct, je pozdě.

A stejně mi nejde do hlavy: už jsem ho přežila o dvanáct let - až se nahoře sejdeme, budu starší než on!!!! :)

Gerda


Děkujeme za pěkný příspěvek :).

redakce@zena-in.cz

Reklama