Už jenom fakt, že končí léto, vyvolává smutný pocit. Do toho lezavo, každou chvíli prší, chřipky, brzy se stmívá a mnoho lidí ráno vstává do tmy.

V dopravních prostředcích posmrkávají a pokašlávají prostydlí, unudění lidé. Optimismus léta je ten tam. Navíc asociace podzim a zima taky nevyvolávají právě veselé. Vezměte si třeba takový termín „podzim života“. Že by vyvolával právě úsměv, se říct nedá. To takové „léto života“ vzbudí úplně jiné emoce.

 

MUDr. Střihavka - obvodní lékař

Je pravda, že s podzimem přichází lidé nejčastěji s různými chřipkovými onemocněními a hned za nimi v závěsu s obtížemi psychického rázu. Pokud se jedná o pacienta, který nemá častěji tento druh problémů, kdy se jedná opravdu o nahodilý stav, řeší se to podáním slabých sedativ například Neurol 0.25. Při delších, či závažnějších poruchách je potřeba pacienta odeslat ke specialistovi. Na podzim a na jaře mohu říci, že lidé vyhledávají lékaře kvůli psychické zátěži více. Řekl bych, že je to celkově více zátěžové období.

 

Nuselský most v obležení

Nuselský most, který byl otevřen v roce 1973, je vyhledávaným místem sebevrahů. Od jeho otevření skokem z něj ukončilo život víc než 350 lidí. Lékaři upozorňují, že s nastupujícím podzimem stále více lidí trápí psychické poruchy.

 

Skok je až čtvrtým „nejoblíbenějším“ způsobem sebevraždy u nás po oběšení, zastřelení a otravě. Podle republikových statistik páchají sebevraždu častěji muži než ženy. Obvyklé je pondělí (hlavně v dubnu), v ostatní dny počty pokusů klesají (nejméně v sobotu). Prostě pondělí je blbý den v každém ročním období.

 

Mgr. Lenka Ročková - linka důvěry

Podzimní deprese je již dost zažitý termín. U nás na lince důvěry ale máme poměrně velký provoz celý rok. Uspěchaný způsob života, vysoká zátěž a špatná životospráva se na lidech obecně podepisuje víc, nežli roční období. Stále častěji jsou mezi pacienty či klienty i děti, a to je alarmující. Bohužel hodněkrát jsme zde rozmlouvali i sebevraždy. Statisticky trochu vedou ženy. U dětí a dospívajících je to ale vždy velice náročné i pro nás. Celý problém je ve společnosti, která často očekává od těchto lidí víc, než jsou schopni v té chvíli nabídnout. A nejen to, na vině jsou čím dál častěji i rodiče. Měli bychom si včas uvědomit, že život jako takový je v určitou dobu důležitější než budoucí povolání a místo v něm, než začneme projektovat do svých dětí třeba i své nenaplněné ambice.  

 

Ženy častěji demonstrují

Pokud se  rozhodne pro dobrovolný odchod ze života žena, volí zpravidla léky, nebo přetnutí žil na zápěstí. Statisticky ale ženy páchají více sebevražd demonstrativních – tedy – jen tak na oko, což může být velice zoufalý pokus o upoutání pozornosti.

 

Muži jsou důslednější
Dokonalou sebevraždu volí častěji muži, přičemž se nejčastěji střílí nebo věší. Případně odněkud skočí. Zajímavé je, že ženy zpravidla neskáčí, nestřílí se a také se minimálně věší. Domnívám se, že to bude tím, že ženám prostě není jedno, jak budou vypadat, až je někdo najde. Jednoduše paradoxně přemýšlí o tom, co jim může být teoreticky už jedno. Myslím, že bych taky nechtěla, aby se případně někomu, kdo mě najde, ze mě udělalo špatně. To bych tedy asi nepřežila. J

 

Faktem je, že tohle protivné počasí, nachlazení a obecně pošmourná nálada není nic moc. Všechny problémy, které jindy přecházíme s pousmáním, jsou tak nějak v tomto období otravnější. Ale podzim se přehoupne, zima bude s ohledem na globální oteplování trvat jen chvilku a zase tu máme teplo a sluníčko. Takže raději - když prášek, tak do pečiva, upéct nějakou veselou buchtu a na zápěstí nový náramek.

 

Jak jste na tom s podzimním a zimním obdobím vy?

Reklama