end.jpg

Foto: Shutterstock

Během zdravé menstruace odcházejí z těla s krví i části endometria neboli děložní sliznice. U žen trpících endometriózou však tyto útvary v těle zůstanou a uchytí se v místech, kde za běžných okolností nemají být. Například na vaječnících, vejcovodech, ve střevě či močovém měchýři. Vzácněji se pak mohou objevit i na orgánech mimo dutinu břišní.

Varovnými signály, že by žena mohla touto nemocí trpět, je chronická nebo často se opakující bolest břicha i podbřišku. Velmi bolestivá bývá nejen menstruace, ale i pohlavní styk. Příznaky, které by vedly k odhalení nemoci, ale bývají nejednoznačné a poměrně různorodé. Zejména ženy s nepravidelnou menstruací jim tak často nepřikládají potřebný význam.

Přitom právě diagnostika je klíčem k úspěšné léčbě. „Endometriózu často odhalí gynekolog ve chvíli, kdy jej žena navštíví kvůli potížím s otěhotněním. Právě neplodnost je totiž častým důsledkem této nemoci. Uvádí se, že potíže s plodností má mezi 30 a 50 procenty nemocných žen,“ podotýká MUDr. Kateřina Vesela, Ph.D., lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

tetecc.jpg

Foto: Shutterstock

Pomoci může antikoncepce, vůbec nejúčinnější je těhotenství

U odborného lékaře žena zpravidla jako první podstoupí ultrazvuk, který v některých případech může na endometriózu upozornit. „Konečnou diagnózu lze však spolehlivě stanovit teprve při laparoskopickém vyšetření. Při něm je dutina břišní vyšetřena kamerou a je odebrán vzorek tkáně, který se následně analyzuje v laboratoři,“ upozorňuje Veselá.

Pokud se onemocnění potvrdí, je možné zahájit léčbu. Ke zmírnění bolestí se doporučují utišující léky. Výrazně pomoci může i alternativní a celostní medicína. Tyto metody však neodstraní problematické ostrůvky děložní sliznice rozptýlené po dutině břišní.

V případě, že pacientka neplánuje otěhotnět, doporučuje se k jejich redukci hormonální terapie. Tu lze aplikovat tabletkami nebo injekčně a v krátkodobém horizontu má až 95procentní úspěšnost. Nejčastěji se přitom jedná o běžnou hormonální antikoncepci, která potlačí ovulaci a utlumí produkci estrogenu, jenž endometriózu „živí“.

„Princip hormonální léčby spočívá v zablokování hormonálně podmíněného růstu děložní sliznice. To má samozřejmě i vedlejší účinky jako například zástavu menstruačního cyklu, změny nálad a podobně. Dalším možným řešením je pak chirurgické odstranění lézí. I přes úspěšnou léčbu endometrióza bohužel velmi často recidivuje,“ podotýká odbornice na reprodukční medicínu.

Vůbec nejúčinnější léčbou endometriózy může být podle lékařky Kateřiny Veselé skutečné těhotenství. Po něm lze u většiny pacientek pozorovat ústup potíží i na několik let, u některých dokonce trvale. Ženám, které plánují brzy otěhotnět, je při stanovení této zákeřné diagnózy doporučováno počít co nejdříve, u neplodných žen pak lékař zahájí léčbu neplodnosti na reprodukční klinice.

Těhotenství u žen, které trpí endometriózou, není vyloučené, i když je často velmi ztížené. „Pokud jsou vejcovody průchodné a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou. Množství žen, jimž se početí vlivem endometriózy nedaří, však není malé. Zde se dá rozhodně využít možností asistované reprodukce a metod mimotělního oplození,“ uzavírá Veselá.
 

Zdroj: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.