6400a24d65663seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Podle mnoha odborníků neexistuje něco jako univerzální „správný čas“ na první sex s novým partnerem. „Stejně jako ve všem okolo sexuality, ani v této otázce nesmíme zapomínat, že každý jsme jiný. Zatímco někdo potřebuje vnímat intimní kontakt jako důkaz vzájemné důvěry, pro jiného může být čistě praktickým testem kompatibility. Obavy typu 'už mě nebude chtít, když se poddám moc rychle' jsou jen zbytečným zdrojem studu a výčitek,“ vysvětluje Michal Večeřa, specialista pro zdravou sexualitu z YOO.cz. 

Ať už z jakéhokoliv důvodu, se sexem na prvním rande má zkušenost celkem 49 % dospělých, přičemž muži jsou v tomto ohledu o něco vstřícnější (59 %) než ženy (43 %). Vyplynulo to z průzkumu společnosti Lovehoney zaměřené na sexuální wellbeing, která na toto téma vyzpovídala 2000 lidí. Vůbec nejčastěji zmiňovaným důvodem byla pro 53 % dotázaných jednoduše touha užít si. Čtyřicet šest procent uvedlo ryze praktický záměr: chtěli zjistit hned na začátku, zda jsou s protějškem sexuálně kompatibilní. Více než čtvrtina uvedla jako důvod rychlejší sblížení. Šestnáct procent lidí dále zmínilo, že sex uklidňuje jejich nervy. Jako další argument uvedlo 20 % lidí, že předtím, než se začnou citově angažovat, chtějí zjistit, zda druhá osoba akceptuje jejich sexuální odchylky a návyky. 

Na druhou stranu mezi těmi, kteří uvedli, že nikdy neměli sex na prvním rande, byl nejčastějším důvodem špatný pocit při sexu s někým, koho příliš neznají (47 %). Třicet osm procent pak uvedlo, že nevěří (v rámci svých hodnot) na sex na první schůzce a 32 % tvrdí, že si sex užívají pouze s lidmi, ke kterým mají citový vztah. Pětici nejčastějších důvodů doplňuje přibližně čtvrtinou zmiňované „pravidlo“ nespat s někým na prvním rande a obava z pohlavně přenosných nemocí a těhotenství (17 %). A pokud patříte k milovníkům horoskopů, zaujme vás zjištění, že k sexu na prvním rande se nejčastěji uchylují Kozorozi (55 %) a Váhy (54 %). Následují Panny, Štíři a Blíženci, kteří uzavírají pětici znamení, u nichž je sex na první schůzce nejpravděpodobnější.

„Sex je pro mě jedna z nejdůležitějších věcí ve vztahu, takže jakmile to nebude klapat v posteli, nemá smysl pokračovat. Proto mi přijde logické zkusit to hned na prvním rande, ať víme, na čem jsme a neztrácíme čas,” komentuje čtenář Michal.

Podobně to vidí i Karla: „Jakmile je tam vzájemná přitažlivost, proč s tím otálet? Můžeme se měsíce poznávat a pak zjistíme, že nám to po intimní stránce nefunguje a vše můžeme hodit za hlavu.”

Martina má opačný názor: „Sex je pro mě velmi soukromá záležitost a než se k němu s někým uchýlím, potřebuji ho poznat. Samozřejmě se může stát, že nebudeme intimně kompatibilní, ale to už se nedá nic dělat. Potřebuju mít k potenciálnímu partnerovi důvěru, pak můžeme přejít k něčemu dalšímu.”

Zdroj: Michal Večeřa, specialista pro zdravou sexualitu YOO.cz, čtenáři Michal, Karla a Martina, Průzkum