Nejméně 20 procent mužů z vyspělých zemí trpí v průběhu života závislostí na alkoholu, nebo ho zneužívá. Vyplývá to z článku Alcohol-use disorders od Marca A. Schuckita, který vyšel v odborném časopise Lancet.

U mužů z vyspělých zemí je desetiprocentní předpoklad, že se stanou závislí na alkoholu, patnáct procent mužů alkohol zneužívá. Ve skutečnosti trpí těmito problémy pětina mužů. Ženy jsou vůči závislosti na alkoholu odolnější, u nich je riziko pouze poloviční.

„Celoživotními abstinenty je více žen než mužů. Větší procento žen než mužů se nikdy nevystaví riziku vzniku alkoholismu, protože alkohol nikdy nepijí – nebo jen extrémně vzácně,“ uvedl Schuckit.

Podle autora odborného článku má závislost na alkoholu negativní vliv na délku života. Závislým se údajně zkracuje život o 10 až 15 let. A nejen to. Alkoholici mají deprese, prožívají úzkostné stavy, trpí nespavostí a mají problémy se zneužíváním dalších drog.

Jejich závislost se podepisuje na zdravotním stavu. Nadměrným pitím alkoholu dochází k onemocnění srdce a zvyšuje se výskyt infarktu i různých typů rakovin a jaterní cirhózy.

Velké množství alkoholu způsobuje také lehkou formu amnézie, periferní neuropatii, poruchy zažívání, ale také řídnutí kostí a sníženou krvetvorbu. Lidé závislí na alkoholu mají také sklony k sebevraždám.

Pokud pijí alkohol ženy v době těhotenství, mohou ohrozit svůj plod, vyšší dávky alkoholu totiž způsobují vrozené poruchy novorozenců, které lékaři označují jako fetální alkoholový syndrom.

Ze 40 až 60 procent může za závislost na alkoholu genetická výbava. Na mnohé má negativní vliv prostředí.