Jestli si myslíte, že romantické světélkování provádějí svatojánští broučci proto, abychom mohli ruku v ruce zjihnout a oddat se lidskému aktu lásky pěkně na mechu, pak jste na omylu. No a na mechu nejste sami, kdo tady... Když ony blikají, také TO dělají...

svetluska

Na světě existuje asi 2000 druhů světlušek. Nejvíc jich žije v tropickém a subtropickém pásmu. U nás známe jen dva druhy těchto milých, ale ve dne dost nezajímavých broučků. Světlušku větší a světlušku menší.

Ať už se jedná o světlušky tuzemské, nebo zahraniční, jejich námluvy ohromily vědce systémem a propracováním celého aktu.

Když se chce světluška pomilovat se světluškou, jde na to doslova vědecky přesně.

Vidím tě, až bliknu, sleť na mě!

Tak si vezměme třeba druh Photinus Carolinus. Samečkové si v obrovském počtu letí po tmě prostorem. V tom na povel zapnou všichni hromadně svoje světýlko s přesností na tisícinu vteřiny!! Všichni.

Pak zase přesně zhasnou.

Na to reagují samičky, které sedí všude kolem dole, ale nejsou vidět.  Hned také bliknou. V ten moment vědí samečkové, kterým směrem jsou volné paní, a snesou se na ně. Mají tím naprostou jistotu, že nesednou na ženu jiného světluščího druhu.

Jsou to tak trochu rasisté, nebo prostě trvají na tom, že míchat krev by se neměla.

Jiné světlušky čekají jinde a barva jejich světýlka je maličko jiná, třeba více do červena, nebo více nazelenalá, podle druhu. Samečkové bliknou, samičky odpoví a milostný rituál jiného druhu začíná.

To je zajímavé, že?

A to není všechno.

Vědci zkusili, jak moc si světluščí samičky potrpí na pořádek, a zjistili, že velice.

Donesli si pěkně světlušky jednoho druhu do laboratoře, kde jim po tmě pomocí umělých světýlek nahradili samečky, ale neblikali tak synchronně. A vida, samičky na špatně domluvené samečky vůbec nereagovaly.

Jakmile vědci bliknutí ujednotili, samičky zareagovaly ochotně a okamžitě.

Pomiluje mě, nebo sežere?

Neuvěřitelně uchvacující život zdánlivě obyčejné světlušky jde do ještě větších zajímavostí. Tak si například představte, že světluška rodu Photuris je pěkná potvora. Dokáže napodobit celou škálu světýlek jiných světlušek, což perfektně využívá k tomu, aby dobře povečeřela.

Jakmile zabliká houf samečků, zabliká tahle světluščí zrádkyně jako žádoucí slečna tohoto druhu a dychtivého natěšeného samečka slupne jako malinu. 

100watová žárovka závistí bledne

svetluskaTajemství světluščího světla nedávno zkoumali vědci z Japonska a objevili zajímavé věci.

Se svojí žárovkou, třebaže by byla i 100wattová, se můžeme jít s odpuštěním zahrabat.

Světlo těchto broučků je způsobováno oxidací pigmentu luciferinu za přítomnosti enzymu luciferázy.

A efektivita svítivosti? Podržte se!

Světluška promění ve světlo 41 % energie. Pro srovnání, naše 100watová žárovka jen upocená 2 %! Účinnost takové metalhalogenové výbojky je smutných 15 % procent.

Efektivita svítivosti obyčejných světlušek tedy předčí doposud všechny naše komerčně využívané technologie.

A pak se řekne: Obyčejná světluška. To koukáte, pane Karafiáte, že?

No, my také koukáme a ještě dlouho, zdá se, budeme. To až nám dojde, že Země, příroda a svět kolem nás je možná mnohem větším přínosem než vyvíjení nových zbraní, neviditelných letounů, atomových ponorek a jiných ptákovin.

Reklama