Je mu 25 let, ale stále je dítě. Jako dítě vitální a bez známek fyzického stárnutí také umírá. Vědce moc zajímá. Kdo? Axolotl mexický…

axolotl

Pokud  bychom my dnes chtěli hovořit o elixíru věčného mládí, museli bychom do pohádky. A on nemusí. Nikdy nedospěje a je to pro něho úplně normální. Jeho tělo nestárne. Je to obyčejný mlok, ale pro nás neuvěřitelný důkaz, že některé organismy mají recept, jak nestárnout.

Co se děje v těle axolotla, nebo spíše co se tam neděje, že nestárne?

Při plné síle a vitalitě, bez známek opotřebování se dožívá 25 let.

Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) vypadá tak trochu jako veselá postavička z kreslených dětských pohádek. Jeho šibalské vzezření je skutečné. Vždyť máme co dělat s věčně nedospělým teenagerem.

Dorůstá třiceti centimetrů délky a dožívá se věku pětadvaceti let, a přitom nikdy nedosáhne dospělosti. Neodepírá si ale pohlavní život. Jeho larvy žijí několik generací a rozmnožují se už ve stáří jednoho roku.

Na Zemi je tenhle zajímavý a věčně pubertální chlapík již 350 milionů let a nijak výrazně se za tu dobu nezměnil.

Znali ho už Aztékové

axolotlJméno tomuto zvláštnímu živočichovi se zvláštními schopnostmi dali Aztékové. Odvodili ho patrně od boha Xolotla, který se dokázal v nebezpečí proměnit v malého živočicha.

Nejen že nestárne, ale opravuje se sám

Axolotl není jen věčný mladík, on vyniká ještě jiným uměním. Jeho unikátní regenerační schopnosti jsou zarážející!

Pokud ztratí například nohu, nebo jinou část těla, ve velice krátké době se kompletně opraví. Prostě naroste nová, stejná. Jeho specializované buňky se dokážou vrátit do prvotního nespecializovaného stavu a začít se dělit jako na začátku. Nové určení získají podle potřeby. Je to působivé.

Vědce dnes velice zajímá například regenerace míchy u mloka.

Poznání tohoto procesu by mohlo pomoci při léčbě ochrnutých pacientů.

Člověče, Axolotl není nesmrtelný!

axolotl

V mnoha laboratořích světa slouží tenhle roztomilý tvoreček vědě, ale jeho původní domov ve volné přírodě je ohrožen.

Neobvyklý mlok se vyskytuje pouze v jediném koutě světa.

Jeho domovem je jezero Xochimilco na okraji Mexico City. Dnes je tohle místo oblíbeným cílem stovek a stovek turistů z celého světa, což je pro Axolotla vražedné.

Hustý provoz působí hluk a znečišťuje vodu. Axolotl není nesmrtelný a tohle zabíjí i jinak odolného mloka. Hlavně tím, že se odmítá v takovém stresu množit.  

Mexická vláda ve spolupráci s odborníky dělá maximum, aby udržela mloka při životě. Aby tenhle neuvěřitelný živočich nezhynul vinou člověka jako mnoho jiných.

Jeho životní funkce nám mohou hodně pomoci. A jsme to tedy my, kdo by měl reciopročně pomoci jemu.