Kdo by neznal snad nejslavnější vymyšlenou francouzskou šlechtičnu ze dvora Ludvíka XIV. Angeliku? A pokud ji milujete stejně tak jako já, mám pro vás dobrou zprávu. V Česku poprvé oficiálně začnou vycházet knihy od Anne Golon s osudy této nádherné Francouzky, a to zcela kompletní bez různých škrtů, s kterými Angelika vycházela v dřívějších letech (6x Angelika v jedné knize). A při této příležitosti Anne Golon přijede do Prahy!

 

Autogramiáda v Luxoru

Vydávání knih o Angelice se ujalo nakladatelství Fragment a na první díl Angelika, markýza andělů se můžeme těšit během října 2007. Prezentace knihy proběhne 18. října 2007 při představení muzikálu Angelika v divadle Broadway. Hned druhý den, tedy 19. října, bude Anne Golon od 14 hodin k dispozici v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí v Cafe de Palais Luxor, kde bude ochotně knihu podepisovat.

 

Angelika v díle

Možná jste to ani netušili, ale Angelika má zatím 13 dílů a připravuje se 14., snad už poslední díl. I když jsou hlavními postavami románu dvě smyšlené postavy, většina ostatních postav a historických událostí jsou doložitelné v dějinách. Dohromady se totiž v knihách objevuje kolem 1350 postav a několik set je jich opravdu skutečných. Na počátku byla Angelika inspirována klasickými příběhy jako je Kráska a zvíře, Amor a Psyché, Fantom Opery nebo Jih proti Severu, ale v dalších částech se už děj přesune k popisu temných událostí u francouzského dvora, jako například travičské aféry, pronásledování hugenotů a podobně.

 

Angelika je vůbec neobvykle detailní v historických událostech, což ji posouvá mnohem dál než jiné ženské historické romány. Během celého příběhu se můžeme seznámit se zákulisím francouzského dvora i podsvětí, se středomořím a piráty, marockým harémem, Novým světem a Kanadou. Jak už asi můžete tušit, knižní dílo je mnohem rozsáhlejší než filmové zpracování, které vlastně končí u knižního čtvrtého dílu.

 

Možná by bylo také dobré, pro lepší přehled, uvést všechny knihy o Angelice, tak jak vycházely v originále a v jakém pořadí je můžeme očekávat i u nás od října tohoto roku do roku 2011.

 

            Angelika, markýza andělů (1956)

            Angelika, cesta do Versailles (1958)

            Angelika a král (1959)

            Nezkrotná Angelika (1960)

            Angelika se bouří (1961)

            Angelika a její láska (1961)

            Angelika a Nový svět (1964)

            Angelika v pokušení (1966)

            Angelika a ďáblice (1972)

            Angelika a spiknutí stínů (1976)

            Angelika v Quebeku (1980)

            Angelika, cesta naděje (1984)

            Angelika, cesta k vítězství (1985)

            Království Francie – připravovaný poslední díl

 

Kdo je Anne Golon?

Anne Golon není pravé jméno této spisovatelky, ale její nejznámější pseudonym. Narodila se totiž 17. prosince 1921 v přístavním městě Toulon jako dcera kapitána francouzského námořnictva. Pokřtěná byla jako Simone Changeux. Jako dítě byla často nemocná, takže do školy moc nechodila a svůj proležený čas věnovala malování a psaní. To přineslo zaručeně své ovoce, protože první knihu napsala již v 18 letech. Vydané však bylo až v roce 1944.

 

Z Anne se stala novinářka, kterou neumlčela ani válka. Díky povolení úřadů mohla opustit Paříž okupovanou nacistickými vojsky a vydala se na venkov. Jela na kole, malovala a psala. O přespání vždy zažádala v nějakém klášteře. Měla zamířeno do Španělska, ale i přes její formální žádosti o přechod byla na hranicích zadržena gestapem. Uprchnout se jí tenkrát podařilo jen zázrakem.

 

Po válce už věděla, že ji psaní uživí, a tak se rozhodla jet do Afriky, kde dostala nabídku napsat o geologovi a chemikovi, který se v Africe zabýval těžbou zlata, o Vsevolodovi Goloubinoffim. Toto setkání bylo pro oba osudové a jeho můžete znát jako Serge Golona.

 

Serge se proti vůli svého otce s Anne oženil a narodily se jim tři děti. Pierre (1957), Nadia (1955) a Cyrille (1950).

 

Zajímavosti z natáčení filmu

Herečka Michèle Mercier byla známá hlavně v Itálii. Ke castingu na roli Angeliky byla spíše donucena. Nejprve poklidně čekala, až na ni přijde řada, ale trpělivosti měla málo. Takže když se konečně dostala na řadu a měla předvést vztek, doopravdy vybuchla. Kdo mohl tušit, že tento skutečný vztek jí zaručí výhru nad všemi ostatními uchazečkami? Michèle je však také přírodní brunetka, takže se kvůli natáčení nechala přebarvit na blond a samotné kamerové zkoušky se natočily jen s jedinou parukou.

 

Pokud jste doufali, že mezi hlavními hrdiny Michèle a Robertem Hosseinem, který hrál Peyraca, se odehrál nějaký milostný románek, budu vás muset zklamat. Neexistuje žádná zpráva, která by to potvrzovala, i když Michèle jednou prozradila, že v roce 1960 ji Robert sváděl a vášnivě se líbali. Ona však v té době byla šťastně vdaná, a tak zůstala věrná. Stejně tak činila po celou dobu natáčení filmů.

 

Jak se vám líbily filmy o Angelice? Kolikrát jste je viděla? Jaká scénka je vaše oblíbená? Četla jste i knihy? Budete si kupovat nové vydání Angeliky? Zúčastnila byste se i autogramiády Anne Golon?

 

zdroj: www.angelique.cz

Reklama