Každý den dochází na českých silnicích ke stovkám dopravních nehod. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku jich Policie ČR řešila více než 19 tisíc. Fakticky jsou ale tato čísla mnohem vyšší, ne vždy je totiž třeba nehodu policii hlásit. My ženy sice mnohdy přesně neznáme postup při autonehodě, ale víme, kam zavolat a koho se zeptat. Ne nadarmo statistiky České pojišťovny ukázaly, že ženy řidičky komplexněji využívají asistenční služby a výhody povinného ručení jako jsou zastupování vlastní pojišťovnou při vyřízení škody s viníkem, odtah auta nebo zapůjčení náhradního vozidla.  

cp12Po nehodě bez zbytečného stresu

I když se nehoda obejde bez zranění, představuje výraznou komplikaci pro všechny zúčastněné. Když však budete vědět, co všechno zařídit, co vyplnit, kdy volat polici apod., vyvarujete se další zbytečné stresové situaci. Především se bezprostředně po nehodě pohybujte v jejím okolí velmi opatrně. Zapněte varovná světla, nasaďte si reflexní vestu, dávejte pozor na okolní provoz a místo řádně označte varovným trojúhelníkem. Poté dobře nafoťte, co se stalo. Pokud s sebou nemáte foťák, vystačíte si s mobilním telefonem. „My řidičům a řidičkám, kteří se stanou účastníky dopravní nehody, doporučujeme jediné – zavolat do své pojišťovny, jejíž pracovníci s řešením nehody pomůžou. Zní to možná banálně, ale opravdu stačí jen zavolat,“ vysvětluje Jan Marek z České pojišťovny.

Kdy jste povinny volat policii?

 • Škoda při nehodě přesáhne 100 tisíc korun
 • Při nehodě dojde ke zranění
 • Při nehodě dojde k usmrcení
 • Je poškozen majetek třetích osob
 • Účastníci nehody nejsou schopni určit, kdo je viníkem
 • Není možné zprovoznit vozidla vlastními silami

Řešíte-li dopravní nehodu, pak si poznačte jména a adresy zúčastněných řidičů a svědků havárie, SPZ vozidel a údaje o pojištění. Pokud policii k nehodě nevoláte, vyplňte „Záznam o dopravní nehodě“, kde musí být přesně uvedeno, kdo je viník a kdo poškozený. Škodu pak co nejrychleji nahlaste své pojišťovně. To můžete udělat telefonicky, osobně na pobočce, e-mailem nebo třeba pomocí mobilní aplikace. Česká pojišťovna svým klientům nabízí zdarma ke stažení aplikaci Pojišťovna (dostupná pro iPhone a telefony s operačním systémem Android). Ta vás podrobně provede situací po nehodě a poradí, co dělat. Její hlavní předností je, že umožňuje nehodu nahlásit pojišťovně bezprostředně přímo z místa nehody – a to včetně přiložení až čtyř fotografií. Mobilní aplikace přispívá nejen k většímu klidu uživatelů ve stresové situaci, kterou každá nehoda jistě je, ale také  mnohdy rychlejší cestou k výplatě náhrady škody pojišťovnou.

Co je třeba pojišťovně dodat?

 • Policejní protokol (řeší-li nehodu policie)
 • Záznam o nehodě podepsaný oběma stranami s určením viníka a poškozeného
 • Údaje o účastnících dopravní nehody včetně SPZ vozidel
 • Údaje o pojištění účastníků
 • Fotodokumentaci
 • Případné svědecké výpovědi
 • Kopii velkého technického průkazu

Které pojišťovně nehodu nahlásit?

Dříve býval proces likvidace škody zdlouhavý a časově náročný, díky službě přímé likvidace je to dnes mnohem jednodušší. Hlavní přínosy přímé likvidace vysvětluje Jan Marek z České pojišťovny: „Díky přímé likvidaci už po nehodě nemusíte kontaktovat pojišťovnu viníka, škodu nahlásíte pouze své pojišťovně, která vám vyplatí peníze a poté vše sama vyřídí. Nezáleží tedy na tom, jestli vás naboural klient jiné pojišťovny, cizinec nebo dokonce nepojištěný řidič. Opravu auta vám Česká pojišťovna zaplatí rychle, aby havárie omezila váš život co nejméně.“ Tuto službu už dnes nabízí většina pojišťoven na trhu, Česká pojišťovna ji automaticky poskytuje ke každému povinnému ručení. Společně s přímou likvidací získáte i užitečné asistenční služby, například odtah do nejbližšího smluvního autoservisu nebo zapůjčení náhradního auta, i když jste viníkem nehody. Na asistenční služby máte samozřejmě nárok i v případě, že jste nehodu zavinila vy. Na proplacení škod na svém vozidle ho však musíte mít havarijně pojištěné.

Povinné ručení, havarijní pojištění?

Existují dva základní typy pojištění automobilů, které je třeba rozlišovat. Povinné ručení musí mít každé auto, havarijní pojištění je dobrovolné. Pokud vás někdo nabourá, škodu na vašem autě neplatíte, oprava bude hrazena z viníkova povinného ručení. Pokud někoho nabouráte vy, jeho škoda zase půjde z vašeho povinného ručení. K úhradě škod ze zaviněné nehody na vašem autě slouží havarijní pojištění. Pokud ho nemáte, pojišťovna vám sice v rámci přímé likvidace pomůže s dopravou do servisu a zapůjčí náhradní auto, škoda však půjde z vaší vlastní kapsy.

Jak jsme mezi pojišťovnami zjistili, havarijní pojištění už není pouze záležitostí pro nové a zánovní auta. Na trhu je k dostání i havarijní pojištění pro starší vozidla za zajímavých finančních podmínek. Nabízejí ho například Česká pojišťovna nebo Generali Pojišťovna.

Krok za krokem k úspěšnému vyřešení dopravní nehody

 • Ujistěte se, zda nedošlo ke zranění. Pokud ano, okamžitě volejte lékaře a policii (linka 112).
 • Zapněte varovná světla, nasaďte si reflexní vestu a opatrně zajistěte místo nehody výstražným trojúhelníkem
 • Místo nehody a škody na autech nafoťte. Čím více fotek, tím lépe.
 • Zapište si SPZ zúčastněných vozů, jména a kontakty na řidiče, údaje o jejich pojištění. Zapište si i kontaktní údaje případných svědků.
 • Pokud potřebujete poradit (hlavně při nehodě v zahraničí), volejte asistenční službu vaší pojišťovny (tel. číslo najdete na zelené kartě).
 • Pokud je u nehody přítomna policie, vyplňte a podepište policejní protokol. Pokud nesouhlasíte s průběhem nehody, který je uveden v protokolu, vepište svou verzi ručně a podepište se.
 • Pokud není přítomna policie, vyplňte Záznam o dopravní nehodě.
 • Kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste nehodu. Operátor vám v případě potřeby zajistí odtah či náhradní vůz a domluví se s vámi na předání potřebných dokumentů.

 Více informací o pojištění motorových vozidel najdete na www.ceskapojistovna.cz