konto

Už je to více než deset let, co se paní Evě Chaloupkové úplně změnil život. Tenkrát jí bylo dvacet šest. Do té doby žila zcela normálně. Pracovala jako zdravotní sestra u lůžka a měla starosti i plány jako každá jiná mladá holka. Pak ale vzal osud její život do svých rukou. Tragická autonehoda, kterou měla, ji odkázala na invalidní vozík.

Když se v životě člověka odehraje podobně těžká situace, návrat do předešlého života není vůbec jednoduchý. V tu chvíli má člověk před sebou dvě možnosti. Buď se vzdát, zanevřít na sebe i na celý svět, nebo bojovat. A protože paní Eva není člověk, který se lehce vzdává, rozhodla se bojovat a využít všech možností, které se jí v tu chvíli nabízely. Svou dřívější práci zdravotní sestry samozřejmě dělat nemohla, to bylo jasné. Začala tedy přemýšlet o tom, jak najít plnohodnotné pracovní uplatnění za pracovním stolem. Počítače to naštěstí lidem s handicapem v současné době umožňují. S pomocí Konta BARIÉRY získala finanční prostředky, díky nimž si mohla pořídit počítač a absolvovat vzdělávací kurzy. To bylo pro paní Evu velmi důležité, protože na jejich základě mohla rozvíjet své dovednosti s počítačem a najít v budoucnu lepší uplatnění.

Paní Eva byla okamžitě rozhodnutá nastoupit do práce, jakmile jí to její zdravotní stav dovolí. Je přesně tím člověkem, který má ve své povaze být stále v pohybu a snaží se být užitečný kdekoliv, pokud je to alespoň trochu možné. Navíc, při současné výši plného invalidního důchodu, je situace o to těžší. Proto, pokud člověk jen trochu může pracovat a chce zůstat na průměrné sociální úrovni, je zaměstnání nutností.

Hledání vhodné práce chvíli trvá, ale je potřeba to nevzdávat a být trpělivý. Tím se řídila i paní Eva a po půl roce hledání na webových stránkách Centra Paraple našla své nynější zaměstnání v oblasti realit. Na tomto místě pracuje již jeden a půl roku na plný pracovní úvazek. Má štěstí v tom, že jí její zaměstnavatel vychází naprosto vstříc. Může pracovat třeba jen čtyři dny v týdnu, když udělá vše, co je potřeba. Má tak finanční příjem, zaměstnání a zároveň dostatek volného času na svého přítele i koníčky.

Málokdo si uvědomuje, že být na vozíku není jen sezení, ale je to stav, který vyžaduje dobrou fyzickou kondici, která se musí udržovat. Proto se paní Eva ve volném čase věnuje sportu a rehabilitačnímu cvičení na klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Sport má velice ráda a věnuje se mu, co nejvíce to jde. Možností, kterým se může věnovat, je velké množství. V dnešní době technických vymožeností a nejrůznějších pomůcek, je téměř každý sport přístupný i handicapovaným lidem. Samozřejmě, že i tato oblast je finančně náročná, přestože je pro handicapované právě z těchto důvodů tak důležitá. Proto existují různé nadace a fondy, které sportovní aktivity handicapovaných podporují. Také Konto BARIÉRY se v této oblasti snaží pomáhat projektem „Sport bez bariér“, který je zaměřený na finanční podporu sportovních aktivit lidí s postižením. Paní Eva si oblíbila jeden tradiční a jeden méně tradiční sport. V létě pravidelně jezdí na handbiku, což je takový ruční adaptér na mechanický invalidní vozík. Jsou na něm stejné převody jako na běžném bicyklu, jen jej poháníte horními končetinami. A tím druhým sportem, kterému se ráda věnuje, je jachting. Již třetím rokem tráví své dovolené na Trimaranu a Katamaranu v Chorvatsku.

kontoKromě pracovního a sportovního života vede paní Eva život ještě jeden. Život studentský. Studuje Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, obor Tělesná a pracovní výchova zdravotně a tělesně postižených. Již dosáhla titulu bakaláře a za dva roky, když Bůh dovolí, přijde i ten magisterský. :)

Přes všechno, co jí život přichystal, žije paní Eva každý den naplno. Nezapomíná ale také na pravidelný odpočinek. Sama říká: „Jednoznačně nejdůležitější je pro mě zdraví, ale to je, myslím, priorita určená i věkem.“

Pokud vás příběh paní Evy zaujal, můžete si přečíst i další příběhy na www.kontobariery.cz.

Reklama